Farklı kalınlıklarda Cbd ile üretilen Cds ince filmlerinin karakterizasyonu
Characterization of Cds thin films produced by Cbd at different thicknesses
- Tez No: 457371
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜLYA METİN GÜBÜR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Nanoteknoloji ve İleri Malzemeler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Kadmiyum Sülfür (CdS) ince filmleri Kimyasal Depolama Yöntemi ile 80 °C sıcaklıkta cam alttabanlar üzerine depolanmıştır. Kadmiyum sülfat hidrat ve thiourea sulu solüsyonları sırasıyla Cd+2 ve S‐2 iyon kaynağı olarak kullanıldı. Reaksiyon sırasında, amonyak (NH3H2O) solüsyonun pH değerini kontrol için kullanıldı. Bu filmlerin optiksel, yapısal ve elektriksel özellikleri ile farklı sıcaklıklarda hava ve azot ortamında tavlamanın etkisi X‐ışını kırınımı (XRD), taramalı elektron mikroskobu (SEM), X‐ışını enerji dağınımı (EDX), 4'lü prop ve Hall ölçüm metodu kullanılarak belirlenmiştir. Farklı kalınlıklarda üretilen CdS ince filmlerinde, tavlama sıcaklığının artması ile tanecik büyüklüğünün arttığı gözlemlenmiştir. Optiksel metot kullanılarak ince filmlerin yasak enerji aralığı (Eg) hesaplandı. Farklı kalınlıklarda üretilen CdS ince filmleri; 300 °C, 450 °C sıcaklıkta hava ve azot ortamında tavlandı. Tavlama sıcaklığının artması ile filmlerin Eg'nin azaldığı gözlenmiştir. Farklı ortamlarda tavlanan CdS ince filmlerinin optiksel, yapısal ve elektriksel özellikleri karşılaştırmalı olarak verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Cadmium sulfide (CdS) thin films were grown on glass substrates at 80 °C using chemical bath deposition method (CBD). Aqueus solutions such as cadmium sulfate hydrate and thiourea were used as sources of Cd+2 and S‐2 ions, respectively. During the reactions, ammonia was used to control the pH value of solutions. The morphological, structural and optical properties of the CdS films and annealing effects in air and nitrogen atmospheres at various temperature were investigated using Scanning electron microscope (SEM), X‐ray diffraction (XRD), Hall effect, Four probe and UV‐vis spectrophotometer, respectively. The crystallite sizes of CdS thin films produced at different thicknesses were found to increase with annealing temperature. Optical method was used to determine the optical band gap of the films. CdS thin films produced at different thicknesses were annealed in air and nitrogen atmosphere at 300 °C and 450 °C. The band gap were found to decrease with increasing annealing temperature. The morphological, structural and optical properties of CdS thin films annealed in different atmospheres were compared with each other.