1072 tarihli Ahi Çelebi mahkemeleri 11 numaralı şer'iyye sicil defteri (transkripsiyon ve değerlendirme)
Seriyye register book of Ahi Çelebicourts dated 1072 and numbered 11( transcription and assessment)
- Tez No: 457384
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET TAŞTEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Tarihi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeniçağ Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 289
Özet
Osmanlı Tarihi'nin en önemli arşiv kaynaklarından birisi olan Şer'iyye sicillerinde, devlet merkezi ile olan yazışmalar halk dilekleri, fermanlar, ilamlar, hüccetler, beratlar vs. gibi konulara ait bilgilerin yanı sıra, bölgede yetişen ürünler şehir ve kasabaların tahmini nüfusu, salgın hastalıklar ve aile hayatı gibi konular da bu defterlere kaydedilmiştir. Bu öneminden dolayı bizde bu çalışmada ISAM Kütüphane Başkanlığının 11 mikrofilm numarasında yer alan H. 1072/1661 tarihli Ahi Çelebi Mahkemeleri 11 No'lu Şer'iyye Sicili defterinin tanıtımını yapmak suretiyle İstanbul'un idari, sosyal, kültürel ve ekonomik durumunun aydınlatılmasına katkı sunmaya çalıştık.
Özet (Çeviri)
Şeriyye registers (archives) are considered as the most important resources of Ottoman History. Şer'iyye register include not only information about letters written among state institutions, public demands, announcements, papers, and war rants but also agriculture all products grown in the region, estimated populations of the towns, diseases, and family life. Due to this importance of the Şeriyye registers, the current study was set out to explore administrative, social, cultural and economic situation of the Istanbul by means of Şer'iyye register dated of H. 1072/1661 belonging to 11 numbered microfilm at ISAM Library Presidency.