Yumuşak anahtarlamalı karesel yükselten da-da dönüştürücünün tasarımı ve kararlılık analizi
Designing and stability analysis of soft switching dc-dc quadratic converter
  1. Tez No: 457385
  2. Yazar: HAKAN DONUK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İRES İSKENDER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bu tez, güç sistemleri için yeni bir yüksek gerilim çıkışlı DA-DA karesel yükselten dönüştürücü sunmaktadır. Bu dönüştürücünün amacı düşük çıkış gerilimini yük için istenen yüksek çıkış gerilimine yükseltmektir. Önerilen devrenin geleneksel dönüştürücülere göre karşılaştırıldığında çeşitli avantajları görülmektedir. Bunlar kısaca düşük görev oranına karşılık yüksek gerilim, bileşenler üzerinde düşük gerilim stresleri ve daha yüksek verimdir. DA-DA karesel dönüştürücü için en uygun kontrol topolojinin araştırılması ile en uygun yumuşak anahtarlama bastırma hücresinin tasarımı konuları tez içerisinde daha çok yer almaktadır. Ayrıca yumuşak anahtarlamalı dönüştürücünün çalışma prensibi, devre eşdeğerinin çalışma aralıkları açıklandıktan sonra sürekli durumlar matematiksel olarak analiz edilmiştir. Tasarlanan devreye ait kayıplar ve verim Pspice benzetim programı kullanılarak hesaplanmıştır. Maliyet ve verim açısından literatürde mevcut diğer yumuşak anahtarlama yardımcı devreleri ile karşılaştırıldığında önerilen yumuşak anahtarlamalı bastırma hücresinin daha verimli ve daha az maliyetli olduğu sonucu çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis presents a new circuit topology of a high voltage step up boost DC-DC quadratic converter for power systems. The purpose of the thesis is to increase the low input voltage to a higer level output voltage. The proposed circuit has various advantages compared to the conventional boost converters such as higher boost rate with low duty-cycle, lower voltage stress on components and higher efficiency. The investigation of control topologies of DC-DC quadratic converter and the most suitable soft switching approach are included in this thesis. In addition, the mathematcal model and the system performance were analyzed after explaining the operating principles of soft switching and the different time intervals of the converter operating in continuous mode with the corresponding signals. Losses and thus efficiency of the proposed converter are calculated using Pspice. The cost and efficiency of the converter are compared with those of soft switching converters using auxiliary switches existing in the literature and it was found that more efficient and low costly.