Gelibolu'da geleneksel konut mimarisi
The traditional house architect in Gelibolu
  1. Tez No: 239028
  2. Yazar: FERDA ORAL
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ALİ OSMAN UYSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sanat Tarihi, Art History
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 1072
Özet
Bu çalısmada, Çanakkale ilinin, Gelibolu ilçesinde yapılmıs olan geleneksel konutların tespiti yapılmıstır. Toplam 143 adet geleneksel konut veya tescilli parsel tespit edilmistir. Söz konusu konutlar, Gelibolu'nun Alaaddin Mahallesi, Camikebir Mahallesi, Yazıcızade Mahallesi ve Hoca Hamza Mahallesinde yer almaktadır. 143 adet geleneksel konutun 66 adedi günümüzde de kullanılmaktadır. 39 adedi yarı yıkık veya terk edilmistir. 27 adedi tamamen yıkılmıstır ve arsa görümündedir. 11 adedinin yerine ise apartman yapılmıstır. Gelibolu geleneksel konutlarında, iç sofalı ve dıs sofalı plan tipleri uygulanmıstır. Geleneksel konutlarda, tas, tugla, ahsap ve demir malzeme kullanılmıstır. Yapım teknikleri ise yıgma ve ahsap çatkı sistemidir. Dıs cephelerde, ahsap kaplama, tugla kaplama ve sıva kullanılmıstır. Demir malzeme pencere ve balkonlarda yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the traditional Ottoman houses of the Gelibolu (Gallipoli) Town in the Çanakkale Province in Northwestern Turkey. Total of 143 traditional houses dating to the late nineteenth and early twentieth centuries have been determined during the research and are studied in detail here. These houses are located in the Alaaddin, Camikebir, Yazıcızade and Hocahamza Districts of the Gelibolu Town. 66 of these 143 traditional houses, 66 are still being used at present, 39 of these houses are either abandoned or about to collapse. 27 represent houses that are completely in ruins, while the remaining 11 has been replaced by modern multistorey buildings. It would from the examination of these traditional houses that two different plan types were preferred based on placement of the halls: houses with inner halls and houses with outer halls. Stone, brick, wood and iron were preferred as building materials. The wooden frame technique or merely stone walls appear as the two characteristic construction techniques in these houses. The facades of these houses were often covered with wooden planks, bricks or plasters. Metal is used primarily in the windows and balconies. In light of the fact that these traditional Ottoman houses are gradually disappearing from the architectural landscape of the Gelibolu Town, it is hoped this thesis will be an important contribution to the history of art. This is because the remaining traditional houses were inventoried and registered in these thesis and examined from various art historical point.