Eski Yunanda kadın festivalleri
Women festivals in Ancient Greece
- Tez No: 457417
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SİBEL KUNDAKÇI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi ESKİ YUNANDA KADIN FESTİVALLERİ Sinem DEMİR Kastamonu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Tarih Anabilim Dalı Danışman: Yrd. Doç. Dr. Sibel KUNDAKÇI II. Danışman: Prof. Dr. Mehmet Ali KAYA Antik dönemlerde yaşamış olan insanlar, yaradılıştan gelen doğurganlık özelliklerinden ötürü kadınları kutsamışlardır. Kadınların bereket ve verimlilik sembolü olarak algılanmaları, Antik toplumların ya da en azından Anadolu'nun erken dönemlerindeki uygarlıkların inanış biçimlerinde rahatlıkla gözlemlenmektedir. Anadolu uygarlıklarında kadının, gerek dinsel gerek sosyal alanda yüceltilmesi tarihi süreçte etkisini azaltmışsa da tamamen yok olmamıştır. Farklı uygarlıklara farklı yollarla etki etmiş ve varlığını bir şekilde devam ettirmiştir. Doğu ve özellikle Anadolu kültürlerinden etkilerin pek çok alanda hissedildiği Eski Yunanda ise kadın, eski değerinde olmamakla birlikte dini alanda gelenekten gelen verimlilik algısı dolayısıyla saygı görmeye devam etmiştir. Bu saygı Eski Yunan kadınlarına dini alanda göreceli bir özgürlük kazandırmıştır. Öyle ki Eski Yunan toplumsal yaşantısı içinde kadınlar, sahip oldukları dini roller gereği evlerinin hatta yaşadıkları yerleşim yerlerinin dışına çıkabilmiş, aynı zamanda yalnızca kadınların katılımına açık ve çoğunluğu tarımsal verimlilik ile ilişkili festivaller düzenlemişlerdir. Anahtar Kelimeler : Eski Yunan, kadın, festival 2016, sayfa 113
Özet (Çeviri)
ABSTRACT M.Sc.Thesis WOMEN FESTIVALS IN ANCIENT GREECE Sinem DEMİR Kastamonu University Institute For Social Sciences Department of History Supervisor: Assist. Prof. Dr. Sibel KUNDAKÇI Co-Supervisor: Prof. Dr. Mehmet Ali KAYA People who lived in Antiquity, blessed the women because of their innately fertility features. Women image perceived as a symbol of abundance and fertility easily could be observed in cults of ancient societies or at least in early beliefs of Anatolian civilizations. Although exaltation of women in both sacred and also profane area decreased in historical process its effects wasn't completely disappeared. This sense existed and affected different civilizations with various ways. In Ancient Greece, housing eastern and especially Anatolian cultures in many aspects its respective society, though not with earlier value, women were continued to be respected because of religious traditions. This respect provided to women a relative freedom in religious area. So women in Ancient Greek social life, thanks to their religious roles they could go out from their home; in fact women could go out their settlement, and at the same time they organized women-only festivals which are mostly related to agricultural fertility rituals. Key Words : Ancient Greece, Women, Festival 2016, pages 113