Tüketici temelli marka değeri yaratmada en rasyonel stratejinin analitik hiyerarşi prosesi yardımıyla belirlenmesi üzerine bir araştırma: Panel mobilya sektörü ve Batı Karadeniz Bölgesi örneği
A research on determining the most rational strategy for creating customer-based brand equity with the help of analytical hierarchy process: Case study of panel furniture industry and West Black Sea Region
  1. Tez No: 457420
  2. Yazar: BAHADIR ÇAĞRI BAYRAM
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İLKER AKYÜZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ağaç İşleri, Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, İşletme, Wood Products, Industrial and Industrial Engineering, Business Administration
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Bu doktora tezinin amacı, marka değeri ölçüm yöntemlerinden; tüketici temelli marka değerleme yaklaşımına yeni bir bakış açısı kazandırmak ve geliştirmektir. Bu bağlamda, literatürde kabul görmüş olan bir ölçek genişletilmiş ve analitik hiyerarşi prosesi (AHP) ile birleştirilmiştir. Bu sayede: işletmelere, konu ile ilgili araştırmacılara ve yatırımcılara fayda sağlanması amaçlanmıştır. Çalışmanın araştırma evreni Batı Karadeniz Bölgesi il merkezlerinde yer alan hane halklarıdır. Konu edinilen markalar ise Türkiye'de ve dünyada faaliyet gösteren, panel mobilya üreten yerli büyük işletmelere aittir. İşletme verilerine TOBB, hane halkları ile ilgili verilere ise TÜİK veri tabanından ulaşılmıştır. Araştırmada öncelikle tüketicilere anket uygulanarak markaları değerlendirmeleri istenmiş, yapılan istatistiksel analizler neticesinde de markaların değerleri ve bu değerlemeye etki eden faktörler belirlenmiştir. Burada ki asıl amaç ise AHP'de hiyerarşik yapıda kullanılacak olan kriterlerin elde edilmesidir. Edinilen bu bulgular neticesinde, ilgili uzmanlarca yanıtlanmak üzere bir AHP anketi hazırlanmıştır. AHP bulguları ise: tüketicilerin kriterlerinin işletmelerce ne kadar önemli olduğunu ve marka değeri yaratmada firmaların izlemesi gereken rasyonel yolları öncelik sırasına göre göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this PhD thesis is: improving the customer based brand equity approach of the brand equity measuring methods by a new point of view. In this context, one of the most common scales in the literature was expanded and combined with analytical hierarchy process (AHP). In this way: providing benefits to the enterprises, related researchers and investors was intended. The research population of the study is the households of the city centres in West Black Sea Region. The subjected brands belong to national large sized enterprises which manufacture panel furniture and have market across the world. The data about the enterprises were collected from the TOBB database while the data about household were taken from TUİK database. In the research, first of all it was asked from the consumers to evaluate the brands by answering the prepared survey. According to the done statistical analysis, the equity of the brands and the factors effective on this evaluation were identified. The main purpose in this part is discovering the criteria which will be used in the hierarchy of AHP. As a result of the findings, an AHP survey was created to be answered by the experts. The findings of the AHP demonstrates how important are the criteria of consumers for the enterprises and the order of the most rational decisions to create brand equity