Enerji ekonomi politiğinde yenilenebilir enerjinin değişen rolü ve Türkiye açısından önemi
Changing role of renewable energy in energy economypolitics and importance interm of Turkey
  1. Tez No: 457425
  2. Yazar: ÖMER YILMAZER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET BÜLENT ULUDAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Uluslararası İlişkiler, Energy, International Relations
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Yaşayan ve üreten her canlı varlığını devam ettirebilmek için enerjiye ihtiyaç duyar. Platon'a göre devletler de canlı birer organizma, makro insandır ve devamlılıkları/yaşamlarını sürdürebilmek için enerji kaynağına ulaşmak zorundadırlar. Bu enerjiyi 20. ve 21.yüzyılın başlarında ağırlıklı olarak konvansiyonel enerji kaynaklarından karşılayan devletler, dünyada enerji ekonomi politiğin içerisinde yenilenebilir enerjinin değişen rolüne politikaları bağlamında yeni bakış açıları geliştirmişlerdir. Özellikle konvansiyonel enerji kaynaklarının arzlarında yaşanan sorunlar ve konvansiyonel enerji kaynaklarının neden olduğu çevre sorunları, dünyanın enerji ihtiyacının yeni bir çözümle karşılanması gerekliliğini ortaya koymaktadır. Bu nedenle, çalışmanın amacı dünyadaki yenilenebilir enerji alanındaki gelişmeler ve üretilen politikaları inceleyerek Türkiye'nin yenilenebilir enerji alanında yaptığı çalışmalar, ürettiği politikaları ve bu politikaların bölgesel güç olma çalışmalarına etkisini ele almaktır. Hükümetlerin oluşturacakları rasyonel enerji politikaları neticesinde 21. Yüzyılın enerji çözümünün, yenilenebilir ve sürdürülebilir enerji kaynakları olacağı öngörülmektedir. Bu nedenle birçok devlet gelecek 30 yıllık planlarını bu enerji yapılanması üzerine kurmuşlardır ve bu planlarını geliştirmeye devam edecekleri öngörülmektedir.
Özet (Çeviri)
Every living being is in need of energy to continue its existence. According to Plato, states are like organisms, macro men; thus, they also have to reach the energy resources to maintain their existence. The states which meet their energy requirements mostly from the conventional energy resources in the beginning of 20th and 21st centuries have developed new perspectives in the context of changing role of renewable energy in energy ecopolitics and energy policies. In particular, the problems in the supply for conventional energy resources and environmental issues arising from conventional energy resources put forward the necessity that the energy need of world should be satisfied by creating new solution. For these reasons,The aim of this study is to examine Turkey's works and produced policies in the field of renewable energy by analyzing the developments and produced policies and these policies effects on Turkey's regional power aim.As a result of rational energy policies which will be established by governments, it is obvious that renewable and sustainable energy resources will be a solution for energy problems in 21st century. Many states build 30 year future plan on this energy structuring and they will also continue to develop these plans.