Hipertansiyon hastalarında antihipertansif ve psikoaktif ilaç kullanımının etkinliğinin ve güvenliliğinin değerlendirilmesi
Assessment of efficacy and safety of antihypertensive and psychoactive drug use in hypertensive patients
- Tez No: 457426
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE PINAR YAMANTÜRK ÇELİK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Kardiyoloji, Psikiyatri, Pharmacy and Pharmacology, Cardiology, Psychiatry
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Farmakoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Amaç: Bu çalışma ile hipertansiyon hastalarında psikoaktif ilaç kullanımının hipertansiyon tedavisinin başarısı üzerine etkilerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Hastalar ve Yöntem: İstanbul Tıp Fakültesi Kardiyoloji Anabilim Dalı Polikliniği'ne başvuran hastalardan antihipertansif ilaç kullanan 131 hasta alınmış ve psikoaktif ilaç kullanan ve kullanmayanlar olarak iki gruba ayrılmıştır. Hastaların boyları, vücut ağırlıkları, arteriyel kan basınçları ölçülmüş, böbrek ve karaciğer fonksiyonlarına yönelik biyokimyasal parametreleri kaydedilmiştir. Hastaların kullandıkları ilaçlar ve ilaç sayıları kaydedilerek, bu ilaçların istenen ve istenmeyen etkileri hakkında sorular sorulmuş, Micromedex bilgi bankasında ilaçlar taranarak olası ilaç etkileşimleri sorgulanmış ve hastalara SF-12 yaşam kalitesi ölçeği uygulanmıştır. Bulgular: Çalışma gruplarının cinsiyet, yaş ve vücut kitle indekslerinin birbirinden anlamlı farklı olmadığı saptanmıştır. Psikoaktif ilaç kullanan hastalarda, kan basıncının kontrol altında olma oranı anlamlı olarak daha yüksek ve sistolik ve diyastolik kan basınçları ortalamaları da anlamlı olarak daha düşük bulunmuştur. Hastalar, BUN, kreatinin, AST ve ALT yüksekliği açısından karşılaştırıldıklarında iki grup arasında anlamlı bir fark görülmemiştir. Psikoaktif ilaç kullanan hastalarda, halsizlik ve uykuya eğilim yakınmalarının daha yüksek olduğu saptanmış, ciddi derecedeki olası ilaç etkileşimleri oranı daha fazla bulunmuştur. Bu grupta, çoklu ilaç kullanımı daha yüksek oranda saptanmıştır. Psikoaktif ilaç kullanan hastaların SF-12 fiziksel bileşen skoru psikoaktif ilaç kullanmayan hastalara göre daha yüksek iken mental bileşen skorunda hasta grupları arasında anlamlı bir fark saptanmamıştır. Sonuç: Elde edilen bulgular, hipertansiyon hastalarında psikoaktif ilaç kullanımının kan basıncı kontrolü üzerine olumlu etkisi olabileceğini ancak bu hastaların istenmeyen ilaç etkilerinden bazılarına ve olası ilaç etkileşimlerine daha fazla maruz kalabileceklerini düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
Aim: The purpose of this study was to assess the effects of psychoactive drug use in hypertensive patients on the success of hypertension treatment. Patients and methods: A total of 131 hypertensive patients treated in outpatient clinic of Department of Cardiology, Istanbul Faculty of Medicine were enrolled in this study. Patients were divided into two groups, the first group was treated only with antihypertensive drugs and the second one was with combination of antihypertensive drugs and psychoactive drugs. Height, body weight, arterial blood pressure measurements were obtained and biochemical parameters of kidney and liver function were recorded. All drugs used by patients and their total number were obtained and questions related with therapeutic and adverse effects of the drugs were asked to them. Potential drug interactions were identified by the database Micromedex. SF-12 health survey was used to assess quality of life in patients. Results: Sex, age and body mass index did not differ significantly between groups. The rate of successive blood pressure regulation in combination treatment group was significantly higher and systolic and diastolic blood pressure averages were lower in patients treated only with antihypertensive drugs. There were no significant difference in elevated values of BUN-kreatinin, AST-ALT parameters between the groups. Fatigue and drowsiness were significantly more frequent in the patients used psychoactive drugs. Major potencial drug interactions were significantly higher in the patients treated with both antihypertensive and psychoactive medication. The rate of polypharmacy was higher in this group. While the patients treated psychoactive drugs had higher SF-12 physical compound score, there were no significant difference between groups in mental compound score. Conclusion: Obtained results suggest that psychoactive drug use in hypertensive patients may be of benefit in the control of blood pressure, but it should be kept in mind that drugs can lead to some adverse effects at higher rates and drug interactions may occur more often in these patients.