Koroner arter hastalarında CPT1A ve CROT gen varyasyonlarının dislipidemik fenotiple ilişkilerinin incelenmesi
Study on relationship between the Gene Variations of the CPT1A and CROT and dyslipidemic phenotype in patients with coronary artery disease
- Tez No: 457429
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜLYA YILMAZ AYDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Moleküler Tıp, Molecular Medicine
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Kalp dokusunun sürekli kasılma aktivitesini sürdürmek için gereksindiği sabit ve yüksek enerji talebi öncelikle uzun zincirli yağ asitlerinin beta-oksidasyonundan karşılanmaktadır. Bu nedenle yağ asidi beta-oksidasyonunda ortaya çıkan bozuklukların kalp dokusu enerji ihtiyacının karşılanmasında ve kardiyovasküler sorunlara sebep olacağı öngörülmektedir. Lipid metabolizmasında beta-oksidasyon ile enerji üretimi için uzun zincirli yağ asitlerinin sitozolden mitokondriye karnitin mekiği ile mitokondriye girmesinde görevli karnitin palmitoiltransferaz-I (CPT-I), açil-KoA'da KoA'nın tiol grubuna bağlı açili ayırarak membranlar arası boşlukta karnitinin hidroksil grubuna aktarılmasını katalizler. Karnitin oktanoil transferaz (CROT) ise karnitin ve KoA arasında yağ açil gruplarının geri dönüşümlü transferini katalizleyen bir karnitin açiltransferazdır. Yapılan çalışmalar CPT1A ve CROT genlerindeki varyasyonların beta oksidasyonda önemli olduğu gözlenmiştir. Çalışmamızda CPT1A rs3019613-G>A ve CROT rs2214930-T>C varyasyonlarının koroner arter hastalığı (KAH) teşhisi konan bireylerde incelenmesi ve bu varyasyonların serum lipid profili ve KAH riski üzerindeki etkilerinin belirlenmesi hedeflenmiştir. Çalışma gruplarımız 104 koroner kalp hastası ve 76 sağlıklı bireyden oluşmuştur. CPT1A ve CROT gen varyasyonları gerçek zamanlı polimeraz zincir reaksiyonu tekniği ile belirlenmiştir. CPT1A rs3019613-G>A ve CROT rs2214930-T>C dağılımları hasta ve kontrol gruplarında benzerdir (p>0.05). Kontrol grubunda CROT rs2214930-TT genotipi yüksek Total-kolesterol (p=0.045), LDL-Kolesterol (p=0.009) ve T alleli yüksek sistolik kan basıncı (p=0.039) ile ilişkilidir. KAH hasta grubunda CPT1A rs3019613-A alleli taşıyanlarda GG taşıyanlara kıyasla vücut kitle indeksi (VKİ) değerleri yüksek (p=0.004) iken, HDL-kolesterol eşik değeri (HDL-K≤0.90 mmol/l) düşüktür (p=0.017). KAH grubunda CROT rs2214930-TT genotipi de düşük HDL-K düzeyleri ile ilişkilidir (p=0.054). Bulgularımız CPT1A rs3019613 ve CROT rs2214930 varyasyonlarının KAH etyopatojenezinde yer alan serum lipid profili, VKİ ve kan basınçları üzerinde önemli etkileri olabileceğini desteklemektedir.
Özet (Çeviri)
The constant and high energy demand of the heart tissue for its unremitting contraction is primarily provided from the beta-oxidation of long chained fatty acids. Thus, it can be foreseen that disorders in the beta-oxidation of long chained fatty acids would create great problems in delivering the energy demand of the heart tissue and lead to cardiovascular diseases. Carnitine palmitoyltransferase I (CPT-I), responsible for the transferring of long chained fatty acids from cytosol to mitochondria via carnitine shuttle for energy production by the beta-oxidation in lipid metabolism, catalyze the break of the acyl, which is bound to the thiol group of acyl-CoA, and transfer to the hydroxyl group of carnitine in the intramembrane space. Carnitine octanoyl transferase (CROT) is a carnitine acyltransferase that catalyze the reversible transfer of fatty acyl groups between carnitine and KoA. Studies showed that CPT1A and CROT gene variations are important in beta-oxidation. In our study, it was aimed to investigate the effect of the CPT1A rs3019613-G>A and CROT rs2214930-T>C variations on coronary artery disease (CAD) patients, their serum lipid profiles and the risk of CAD development. Our study group comprised of 104 coronary heart disease patients and 76 healthy individuals as control. The CPT1A and CROT gene variations were determined with the real time polymerase chain reaction technique. The distributions of the CPT1A rs3019613-G>A and CROT rs2214930-T>C between the patient and control groups are similar (p>0.05). In the control group the CROT rs2214930-TT genotype was found associated with high total-cholesterol (p=0.045) and LDL cholesterol (p=0.009) and T allele with high systolic blood pressure (p=0.039). In the CAD patient group, the CPT1A rs3019613-A carriers had higher body mass index (BMI) values than the GG genotype carriers, while having lower HDL-cholesterol threshold values (HDL-C ≤0.90 mmol/l) (p=0.017). In addition, the CROT rs2214930-TT genotype was associated with low HDL-C levels in the patient group (p=0.054). Our findings indicate that the CPT1A rs3019613 and CROT rs2214930 variations may have significant effects on serum lipid profiles, BMI and blood pressure, which are a part of CAD etiopathogenesis.