İstanbul ilinde bulunan bir aile sağlığı merkezindeki hemşirelik ve ebelik uygulamalarının omaha sistemi'ne göre değerlendirilmesi
Evaluation of nursing and midwifery applications in a family health center in Istanbul according to the omaha system
- Tez No: 457428
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SELDA SEÇGİNLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Hemşirelik, Public Health, Nursing
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Çalışma, bir aile sağlığı merkezindeki hemşirelik ve ebelik uygulamalarını Omaha Sistemi'ne göre değerlendirmek amacıyla tanımlayıcı ve metodolojik tasarımda gerçekleştirilmiştir. Çalışma, örneklem seçmine gidilmeksizin tam sayım yöntemi ile iki ayrı çalışma evreninde yapılmıştır. Bir Aile Sağlığı Merkezi'nde (ASM) çalışan 5 hemşire ve ebe ile çalışmada veri toplama aracı olarak kullanılan, web uygulamalı bir gözlem aracının (Zaman Kayıt Aracı- TimeCat Tool) tasarımı yapılmıştır. Araştırmacı tarafından katılımlı gözlem yöntemi ile hemşirelik/ebelik uygulamaları belirlenmiş ve uygulamaların Omaha Sistemi'ne göre arayüzleri oluşturularak, Zaman Kayıt Aracı'na entegre edilmiştir. Diğer bir ASM'de çalışan 8 hemşire ve ebe ile Omaha Sistemi'ne göre tasarlanmış Zaman Kayıt Aracı kullanılarak, hemşirelik ve ebelik uygulamaları Omaha Sistemi'ne göre değerlendirilmiştir. Verilerin analizi, Microsoft Excel ve SPSS 16.0 paket programında tanımlayıcı analizler kullanılarak yapılmıştır. Çalışmanın bulgularında, hemşire/ebelerin zaman kayıt aracı iletişim alanında en sık yaptığı uygulama/aktiviteler telefonda konuşma (%19,4) ve ebeveynlere, bakım verme ve ebeveynlik becerileri hakkında eğitim, rehberlik ve danışmanlık verme (%11); iş alanında en sık yaptıkları uygulama/ aktivitelerin ise Aile Hekimliği Bilgi Sistemine kayıt etme (%17,6) ve bebeğin boy, kilo, baş çevresi ve fontanelini ölçme idi (%10,7). İlgili uygulamalar/aktiviteler, Omaha Sistemi'nde en sık Sağlık Bakım Denetimi (%45,8) problemi ile; girişim kategorilerinin tümü ile ve en sık Bakımın Sürekliliği (%25,5) hedefi ile eşleşmiştir. Sonuç olarak, Omaha Sistemi ASM'de hemşirelik/ebelik uygulamalarının dokümantasyonunda ve hemşirelik bakımının yönetilmesinde mevcut sağlık bilgi sistemlerinin içinde arayüz terminolojisi olarak kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
The objective of this descriptive and methodological study was to evaluate nursing and midwifery interventions/activities according to Omaha System in a family health center (FHC). The study has been carried out with a direct counting method in the scope of two different study samples. With 5 nurses and midwives working in a FHC, a web-applied observation tool (TimeCat Tool) has been designed. Nursing/midwifery activities performed by the studied nurses were identified by direct observations and integrated into TimeCat Tool with creating Omaha System interfaces. Nursing and midwifery activities in a FHC were evaluated by using TimeCat Tool designed according to Omaha System in another group of 8 nurses and midwives. The analyses of the data have been carried out with using descriptive analysis in SPSS 16.0 package program and Microsoft Excel. In the study findings, the most common activities carried out by nurses/midwives were speaking on the phone (19,4%), giving teaching, guidance and counselling to parents on parenthood skills (11%) in communication section; registration of activities into the Family Physician Practice Information system (17,6%) and measuring baby's height, weight, head circumference and fontanel (10,7%) in task section of TimeCat tool. The activities were mostly mapped with health care supervision (45,8%) problem; were mapped with all intervention categories, and mostly mapped with continuity of care (25,5%) target in the Omaha System. Consequently, Omaha System could be used in the documentation of nursing and midwifery activities/interventions and management of nursing care in a FHC within current health information systems as interface terminology.