Koroner arter hastalarında membran fonksiyonlarının ve hemostatik parametrelerin incelenmesi
Investigation of membrane functions and haemostatic parameters in coronary artery disease.
  1. Tez No: 70498
  2. Yazar: FUAT BOLAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TURGUT ULUTİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
ÖZET Koroner arter hastalığı, halen dünyadaki ölüm sebeplerinin başlıca nedenlerindendir. Endotelyal hücrelerin trombositlerin koagulasyon ve fibrinolitik sistem proteinlerinin hemostatik işlevlerde yeraldıkları bilinmektedir. Sözkonusu koroner arter hastalarında hemostik sistem ve fibrinolitik sistem detektif çalışmaktadır. Biz tıkalı damar sayısıyla bu değişimler arasındaki korelasyonu araştırdık. Bu araştırmada koroner arter hastalanndaki tPA, PAI-1, protein C, protein S, J3-TG, PF4, FVII, fibrinojen, vWF, ADP ve kollagenle uyarılmış trombosit agregasyon kurplarının değişimlerini inceledik. Koroner arter hastalan bir damar hastalığı, iki damar hastalığı, üç damar hastalığı olarak 3 gruba ayrıldı. PAI-1, protein C, protein S, PF4, FVII, fibrinojen, vWF, ADP ve kollajenle uyarılmış trombosit agregasyonu hastalığın ciddiyetiyle paralel olarak artarken, tPA düzeyi azalmaktadır. 0-TG düzeyinde ise herhangi bir değişime rastlamadık. Bulgularımız göstermektedir ki, kontrollere göre ve hastalığın ciddiyetine göre kan koagülasyonu artmıştır ve bu moleküler belirteçler klinik açıdan giderek önem kazanmaktadır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Nowadays one of the main causes of death in the world is coronary artery disease (CAD). Endothelial cells, circulating platelets, and proteins of the coagulation and fibrinolytic systems are known to contribute to the hemostatic processes. In the mentioned patients hemostatic and fibrinolytic systems work in defective mode. We attemp to evaluate a correlation between these alternations and the number of involved vessels. We investigated plasma tPA, PAI-1, Prot C, Prot S, P-TG, PF4, FVII, fibrinogen, vWF, ADP and collagen induced platelet aggregations levels in patients with CAD. The CAD patients were subdivided into 3 groups: single - vessel disease, double - vessel disease, and triple vessel disease. Increased levels of PAI-1, Prot C, Prot S, (3-TG, PF4, FVII, fibrinogen, vWF, ADP and collagen induced platetelet and aggregation and decreased level of tPA are correlated parallelly with the severity of CAD or the number of involved vessels. However 3-TG levels display no relationship with the number of affected vessels. Our findings suggest that patients with coronary artery disease have greater blood coagulability than controls, and the use of molecular markers has become greatly important in clinical practive. 63