Vitamin d suplementasyonunun yaşlı hastalarda radius distal uç kırıkları konservatif tedavisi erken dönem sonuçlarına etkisi
The effect of vitamin d supplementation on early outcomes of conservative treatment of distal radius fractures in elderly patients
- Tez No: 457431
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET CAN ÜNLÜ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Radius distal uç kırıkları ileri yaşta postmenapozal kadınlarda sık görülür ve düşük enerjili travmalarla meydana gelir. D vitamini eksikliği özellikle UV ışını maruziyetinin azaldığı, kapalı giyim tarzı olan toplumlarda sık görülür. Bu çalışmanın amacı vitamin D eksikliği olan 50 yaş ve üzeri kadın hastalarda vitamin D suplementasyonunun fonksiyonel sonuçlara ve el kavrama gücüne etkisini araştırmaktır. Kliniğimize son 2 yıl içinde travma sonrası başvurmuş radius distal uç kırığı tanısı almış 50 yaş ve üzeri; konservatif tedavi edilmiş kadın hastalar, hastane kayıt sistemi üzerinden taranarak kriterlere uyan toplam 20 hasta kontrole çağırılarak değerlendirildi. Fonksiyonel sonuçlar DASH ve Gartland Werley skorlarıyla değerlendirildi. Son radyografileri üzerinden radyolojik değerlendirme ve ölçümleri yapıldı. Hastaların kırıkları AO/OTA sınıflamasına göre sınıflandırıldı. El kavrama güçleri son kontrollerinde JAMAR el dinamometresi ile el ölçüldü. Elde edilen değerler hastaların D vitamini suplementasyonu alıp almamasına göre incelendi. D vitamini suplementasyonu yapılan olguların DASH f/s skorları ortalama 8.36±9.83 iken; D vitamini suplementasyonu yapılmayan olguların 19.50±12.17'dir. DASH f/s skorları arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık saptanmıştır (p=0.034). Vitamin D eksikliği veya yetmezliği olan 50 yaş üstü kadınlarda radius distal uç kırığı sonrası D vitamini suplementasyonunun fonksiyonel skorları olumlu etkilediğini gösterilmiştir. Biz bu hastalara D vitamini suplementasyonu yapılmasını önermekteyiz.
Özet (Çeviri)
Radius distal fractures are commonly seen in postmenopausal elderly women and can occur even with a low-energy trauma. Vitamin D deficiency can be seen especially in decreased UV light exposure like in the veiling embraced populations. Purpose of this study is to understand the effect of vitamin D supplementation to functional results and hand grip strength in vitamin D deficient women who are older than 50 years of age. Older than 50 years of age women who have admitted in last 2 years for a history of conservatively treated radius distal fracture was searched in our hospital record system . 20 patients who met the mentioned criteria, were reviewed. Functional results were evaluated with DASH and Gartland Werley scores. Radiologic parameter measurements and evaluations were made with the last follow-up radiographies. AO/OTA classification were used. Hand grip strength were measured by the help of JAMAR dynamometer at the time of last follow-up. the gathered results were examined according to absence or presence of Vitamin D supplementation and involvement of articular surface of the distal radius. Vitamin D supplementation receiving group's mean DASH f/s score result was 8.36±9.83. Patients' who were not receiving Vitamin D supplementation, mean DASH f/s score result was 19.50±12.17. Statistically significant correlation was found between two groups' DASH f/s score results (p:0.034). Vitamin D supplementation to older than 50 years of age radius distal fractured women was proven to have a better functional results. Thus, we advice vitamin D supplementation to patients who met our criteria.