Prematur retinopatisi olan bebeklerin muayenesinde, topikal anestezi ve oral dekstroz uygulamasının hemodinamik etkilerinin karşılaştırılması
Comparison of hemodynamic effects of topical anaesthesia and oral dextrose in the retinopathy of prematurity examination
- Tez No: 457432
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE PERVİN SUTAŞ BOZKURT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Prematur retinopatisi gibi tekrarlanan ve yenidoğanlar için bile ağrılı olduğu düşünülen işlemler sırasında oluşan ağrının bebeklerde bir ağrı hafızası oluşturduğunu ve stres yarattığını, bunların da bebeklerin nörolojik ve psikolojik gelişimleri üzerine olumsuz bir etki yarattığı bilinmektedir. İşlem sırasındaki ağrıya bağlı olarak işlem sonrasında taşikardi, sistolik ve diyastolik kan basıncında artış dakika solunum sayısında artış, oksijen saturasyonunda azalma meydana gelebilmektedir. Bu değişiklikler de bebeği strese sokmakta ve ciddi kardiyovasküler ve solunumsal komplikasyonlara sebep olabilmektedir. Bu nedenle de PR muayenesi bulunduğumuz merkezde rutinde bir anesteziyoloji doktoru gözetiminde yapılmaktadır. Rutinde herhangi bir analjezik ajan kullanılmadan yapılan PR muayenesi sırasında hemodinamik değişiklikleri gözlemledik. PR muayenesinin hemodinamik açıdan ciddi ağrıya ve strese neden olduğunu gördük. Bu olumsuzluklara neden olabilecek ağrı ve stresi azaltmak için çalışmamızda denediğimiz oral dekstroz verme ve topikal anestezik ajan uygulamaları sırasındaki verileri rutin uygulamadaki verilerle karşılaştırırarak genel olarak hem oral dekstrozun hem de topikal anestezik ajanın ağrı üzerine değişik ölçülerde etkili olduğuna fakat birbirlerine herhangi bir üstünlükleri olmadığı kanısına vardık. Oral dekstroz kullanım açısından etkili ve güvenilir bir nonfarmakolojik yöntemdir fakat etkisi birkaç dakika sürmektedir. Topikal anestezik bir ajan olan proparakain de işlem sırasında ve sonrasında 20 dakikaya varan bir analjezi sağlamaktadır, fakat proparakainin analjezik etkinliği de oral dekstroz kadardır. Sonuç olarak PR muayenesi gibi ağrılı ve tekrarlanan işlemlerde oral dekstroz ve topikal anestezik ajanların kullanılması gerektiğine hatta mümkünse birlikte kullanılmasının ağrı ve stresi ciddi ölçüde azaltabileceği kanısındayız.
Özet (Çeviri)
The ophthalmologic examination of premature infants (PR), can be painful and distressing for the infants. These painful repetitive procedures such as PR examination, creates a memory of pain and stress and they are considered to have a negative effect on the neurologic and psychological development of infants. Tachycardia, increased systolic and diastolic blood pressures, increased respiratory rate and decreased oxygen saturation can be observed during the procedures. All these stressful changes can cause serious cardiovascular and respiratory complications for the baby. Therefore PR examinations are administered under the supervision of an anesthesiologist in our hospital. In this study, we observed hemodynamic changes during PR examination that is routinely done without any analgesic agent. We have seen that PR examinations cause severe pain and stress. Various researchers have investigated the advantages of topical anesthesia, oral sucrose, and/or nonpharmacologic interventions for pain. We also compared the benefits of topical anaesthesia and oral dextrose for the pain relief during the PR examinations. Oral dextrose is an effective and reliable nonpharmacologic solution, but its analgesic effect lasts for a few minutes. Proparacaine as a topical anesthetic agent offers significant and immediate pain relief that is short lived, but neither of them is superior to the other. As a result, we suggest that both oral dextrose and topical anaesthetic agents are useful for pain relief, but different combinations of pharmacologic and nonpharmacologic methods can be more effective and needs further study.