Avrupa Birliği gençlik programlarının Avrupa vatandaşlık bilincine ve Avrupa Birliği'nin sürdürülebilirliğine katkısı
European Union youth programs' contribution to European citizenship awareness and sustainability of European Union
  1. Tez No: 457452
  2. Yazar: MEHMET ÇETİNKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEDA ÜNSAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Türkiye Cumhuriyeti 1959 yılında Avrupa Ekonomik Topluluğu'na ilk başvurusundan (Avrupa Birliği Bakanlığı, 2016) bu yana 57 yıl geçmiş, hala Türkiye'nin şimdiki adı ile Avrupa Birliği'ne tam üyeliği bir sonuca bağlanmamıştır. Avrupa Birliği'nin (eski adı ile Avrupa Ekonomik Topluluğu) Türkiye'yi ve diğer üye ve aday ülkeleri dâhil etmek için uyguladığı Uyum Süreci kapsamında birçok Eğitim ve Gençlik Programları tasarlamış ve uygulamıştır (Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı, 2016). Bu programlar genel olarak üye ve aday ülkeler arasındaki gençlerin ortak bir eğitim politikasına sahip olması, ortak kültürler arası öğrenme sürecine dâhil olması, yaygın ve sargın eğitim yöntemleri ile örgün eğitimin dışında kalan öğretim ihtiyaçlarını karşılamak, gençlerin ve gençlik çalışanlarının başta olmak üzere tüm katılımcıların yeni bilgi, beceri ve tutumlar gibi yeterlilikler kazanmasını sağlamak; bu sayede katılımcıların Avrupa vatandaşlık bilincini geliştirmek, Avrupa aidiyetlerini artırmak gibi amaçlar ile günümüze kadar sürdürülmekte ve gelecekte de sürmeye devam edecektir. Kısa vadede gençlere bu Avrupalılık bilinci kazandırmayı, uzun vadede de Avrupa Birliği'nin sürdürülebilirliğini sağlamak amacı ile bu programları yürütmektedir (Avrupa Komisyonu, 2016). Bu tez çalışması geçmişten günümüze uygulanan ve uygulanmaya da devam edilen Gençlik alanındaki programların Türkiye'de Avrupa Vatandaşlık Bilincine yaptığı katkının ne derece etkili olduğunu ve bu programların uygulama sonrasında katılımcılar üzerindeki etkilerini gözlemlemek üzere yapılmıştır. Çalışma kapsamında Avrupa Birliği'nin 2007 yılından 2015 yılına kadar uyguladığı Gençlik Programı (Youth in Action) (Avrupa Komisyonu, 2016) ve Erasmus+ Gençlik Programları (Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı, 2016) esas alınmış ve bu program dâhilinde düzenlenen projelerde yer alan kurum, kuruluş temsilcileri ve programın eski katılımcıları ile derinlemesine mülakat tekniği ile görüşmeler yapılmıştır. Görüşmeler sırasında katılımcılara Avrupa Vatandaşlığı hakkında sorular sorulmuş ve verilen cevaplara göre uygulanan projelerin etkisi ölçülmüştür. Yapılan görüşmeler ve incelenen istatistiksel raporlar sonucunda bu programların gençler ve gençlik çalışanları üzerinde Avrupalılık bilincine ve Avrupa Birliği'nin sürdürülebilirliğine katkıda bulunduğu gözlemlenmiştir. Bu çalışma 2014-2016 eğitim-öğretim yılında İstanbul Arel Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Uluslararası İlişkiler Anabilim Dalında gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
It has been 57 years since Republic of Turkey applied to be a member of the European Economic Community but Turkey's membership in the European Union (current name) has not concluded yet. The European Union (European Economic Community) has designed and applied many Youth and Education programmes in order to integrate and include Turkey and other candidate and member countries within the adaptation period. These programmes are designed and implemented to have common education and training policies between young people living in the candidate and member countries; incorporate young people into the intercultural learning process; fulfil young people's learning needs with the nonformal and informal learning methods beside formal learning; provide new opportunities to gain competences such as new skills, new knowledge and new attitudes to young people and youth workers; in this way, develop European citizenship awareness and European affiliation of young people and youth workers; to bring European consciousness to young people in the short term and carry out these programs to ensure the sustainability of European Union in the long term. This thesis study was undertaken to see how effective the contribution of youth programmes to the European Citizenship Consciousness in Turkey was, and to see the effects of these programs on the participants after the implementation. Within the scope of the study, the Youth in Programme and Erasmus+ Youth Programmes implemented by European Union from 2007 until 2015 were taken as basis and negotiations were held with in-depth interview techniques with the institutions, organization representatives and participants in the projects organized within these programmes. As a result of the interviews and the statistical reports examined, it was observed that these programs contributed to the awareness of European citizenship and sustainability of European Union on youth and youth workers. This study was carried out during the 2014-2016 academic year at Istanbul Arel University Social Sciences Institute, International Relations Department.