Türkiye'de uygulanan Avrupa Birliği eğitim ve gençlik programlarının mesleki ve teknik liselerde yabancı dil öğrenimindeki rolü ve bir araştırma
The role of European Union education and youth programmes in foreign language learning at vocational and technical highschools in Turkey
  1. Tez No: 591607
  2. Yazar: MEFTUN DENİZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEYHUN DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Avrupa Birliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Avrupa Birliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu çalışmanın amacı, İstanbul ilindeki mesleki ve teknik liselerde Avrupa Birliği (AB) programlarına katılan öğrencilerin proje sonrasında yabancı dil öğrenimine dair tutumlarını ortaya koymaktır. AB Eğitim ve Gençlik Programlarının meslek lisesi öğrencilerinin yabancı dil öğrenim sürecindeki rolü kuramsal çerçeve temel alınarak belirlenmeye çalışılmıştır. Çalışma üç bölümden oluşmaktadır. İlk iki bölümde konu ile ilgili literatür çalışması yapılmıştır. Birinci bölümde, AB'de Eğitim ve Gençlik Programları, Birliğin genel ve mesleki eğitim politikaları ile gençlik politikaları ışığında incelenmiştir. İkinci bölümde, Türkiye'de Uygulanan AB Eğitim ve Gençlik Programları ele alınmıştır. Birliğe aday ülke statüsündeki Türkiye'nin tarihsel süreç içerisinde dahil olduğu programlar ve Türkiye'de mesleki ve teknik liselerde yabancı dil öğrenimi araştırılmıştır. Son bölümde ise konuyla ilgili Kişisel Bilgi Formu ve İngilizce Duyuşsal Alan Tutum anketi uygulanarak anket çalışmasının verileri, bulguları ve sonuçları ortaya konulmuştur. Araştırmanın evrenini, 2016-2019 yılları arasında AB Eğitim ve Gençlik Programlarına katılan 115 öğrenci ve AB Eğitim ve Gençlik Programlarına katılmayan 85 öğrenci olmak üzere basit-tesadüfi örnekleme yöntemiyle seçilen toplamda 200 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırmanın sonucunda; AB projelerine katılan meslek lisesi öğrencilerinin katılmayanlara oranla İngilizce öğrenimine yönelik daha fazla olumlu tutum geliştirdiği bulgusuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to reveal the attitudes of the students attending European Union programs in vocational and technical high schools in Istanbul after the project. The role of EU Education and Youth Projects in vocational high school students' foreign language learning process is tried to be determined based on the theoretical framework. The study consists of three parts. In the first two sections, a literature study on the subject was made. In the first part, the Education and Youth Programs in the European Union were examined in the light of the general and vocational education policies of the Union and youth policies. In the second part, the EU Education and Youth Programs Implemented in Turkey were discussed. EU programs which Turkey, a candidate in Union, is included in the historical process were investigated. Foreign language learning and participation in EU Programs at Vocational and Technical High School in Turkey were also evaluated based on applications within the country. In the last section, the data,findings and results of the survey conducted on the subject were presented. The population of the study consisted of 115 students participating in EU Education and Youth Programs and 85 students who did not participate in EU Education and Youth Programs. As a result of the research, it was found that vocational high school students participating in EU projects developed more positive attitudes towards English language learning than those who did not.