Orman işletme şeflerinin görevleri ile ilgili idari, hukuksal ve cezai sorumlulukları
Legal responsibilities of chief of forest local enterprises with respect to administrative, civil and criminal laws
- Tez No: 457453
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN DEVRİM ELVAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Çalışmada, ormanların korunmasında ve idaresinde en önemli görevi yapan orman işletme şeflerinin görev ve sorumlulukları analiz edilmiştir. Öncelikle sorumluluk kavramının hukuki tanımı yapılmıştır. Sorumluluk kavramı içinde kusur kavramı ayrıca incelenmiştir. Sorumluluk hukuki ve cezai sorumluluk olarak ayrı ayrı değerlendirilmiş ve bunların yasal dayanakları açıklanmıştır. Sorumluluk kavramının açıklanmasının ardından orman işletme şeflerinin memur olarak hukuki yeri açıklanmıştır. Memur olarak sorumlulukları ve yasakları anlatılmıştır. Ayrıca orman işletme şefinin amir olarak hangi yetkileri olduğu ifade edilmiştir. Görev ve yetkileri analiz edilen orman işletme şefinin kanunlarda yazılı görevleri değerlendirilmiştir. Bunun için başta Orman Kanunu, Orman İdaresi Teşkilat Kanunu, Devlet Memurları Kanunu, Ceza Kanunu, Ceza Muhakemesi Kanunu, Kabahatler Kanunu gibi kanunlar incelenmiştir. Yapılan bu değerlendirmelerin ardından uygulamada orman işletme şeflerine verilen görevler detaylı bir şekilde ortaya konmuştur. Bu görev yükünün ağırlığı eleştirilmiştir. Sonuç ve tartışma kısmında ise hukuki sorumluluklarına ilişkin sonuçlar çıkarılmıştır. Bunun yanı sıra eleştirilen ağır görev yükünün hafifletilmesi gerektiği vurgulanmıştır. Öneriler kısmında ise, temel görevlerinin neler olduğu ifade edilerek hangi iş ve işlemin görev sahası dışında olduğu belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, tasks and responsibilities of forest chiefs who have the most important task in protection and administration of forests were analyzed. First, the legal definition of the responsibility concept is made. The concept of flaws in responsibility concept is also studied. Responsibility for civil and criminal liability assessed separately and their legal basis are explained. After the explanation of responsibility concept, legal place of forest chiefs is described as an civil servant. Responsibilities and prohibitions described as an civil servant. In addition, forest chiefs authorities is stated as a chiefs. Also, written tasks of forest chiefs with analyzed tasks and authorities are assessed. For this, Forest Law, Forest Administration Organization Act, Civil Servants Act, Criminal Law, Criminal Procedure Law, and Misdemeanor Law are studied. Following these assessments, the tasks assigned to the forest department chiefs in practical are exposured with detail. Weight of this task load is criticized. In results and discussion part, results of legal liability extracted. Also alleviating of Heavy criticized tasks load is emphasized. In the recommendations part, where works and transactions is stated out of the tasks field is indicated with stating of the main tasks.