Türkiye'de asgari kabul ücretinin belirleyicileri
Determinants of reservation wages in Turkey
  1. Tez No: 457467
  2. Yazar: MURAT İSTEKLİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SERAP BARIŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Asgari kabul ücreti, bireyin çalışmaya razı olacağı en düşük ücret düzeyini göstermektedir. Bu ücret düzeyi bireysel emek arz eğrisinin başlangıç noktasını temsil etmektedir. Bu çalışma, işsiz bireylerin asgari kabul ücreti üzerinde etkili olan faktörleri tespit etmeyi amaçlamaktadır. Bu amaca uygun olarak hazırlanan anket, Türkiye'nin farklı bölgelerinde bulunan 15 ilde, Türkiye İş Kurumu'na başvuran işsiz bireylere uygulanmıştır. Yapılan toplam anket sayısı 2162'dir. İllerde yapılan anket sayısı belirlenirken ilin temsil ettiği bölgede yaşayan işsiz sayısı ve bunların kadın erkek olarak dağılımları göz önüne alınmıştır. Analizde iki aşamalı en küçük kareler yöntemi kullanılmıştır. Çalışma sonucunda, işsiz bireylerin asgari kabul ücretinin sosyal, demografik ve ekonomik belirleyicileri tespit edilmiştir. Elde edilen bulgular ile çeşitli politika önerileri geliştirilmeye çalışılmıştır. Ayrıca çalışmanın Türkiye'deki emek arzının yapısının anlaşılmasına yardımcı olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Reservation wage is the minimum wage level at which a person is willing to accept work. This wage level represents the starting point of the individual labor supply curve. This study aims to determine the factors which have an effect on an unemployed person's reservation wage. The survey prepared for this purpose was provided to unemployed individuals who applied to the Turkish Labor Agency in 15 cities located in different regions of Turkey. The total number of surveys applied was 2,162. When the number of surveys to be applied in each city was determined, the number of unemployed people living in the region represented by the city was taken into consideration, as was their distribution by gender. The two-stage least squares method was used in the analysis. As a result of the study, the social, demographic and economic determinants of unemployed people's reservation wages were determined. An attempt has also been made to develop various policy recommendations. In addition, it is thought that this study will also help provide a better understanding of labor supply in Turkey.