Artırılmış gerçekliğin mimarlık eğitiminde bir ifade aracı olarak kullanımının değerlendirilmesi
Evaluation of augmented reality as a new expression method in the architecture education
  1. Tez No: 457505
  2. Yazar: FAZIL AKDAĞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MURAT ÇAĞLAR BAYDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 220
Özet
Mimarlık eğitiminin yapısı ve bu eğitim kapsamında tasarım stüdyolarında kullanılan ifade araçları, tarihsel süreçte değerlendirildiğinde sürekli bir değişme ve dönüşme halindedir. Bu değişim keşfedilen yeni yöntem ve tekniklere, aynı zamanda da teknolojiye bağlı olarak gerçekleşmketedir. Teknolojiyle birlikte bilgisayar sistemleri de gelişmiş ve buna bağlı olarak insan hayatının dinamikleri değişmiş, geleneksel yöntemlerle yapılan pek çok eylem artık bilgisayarlar aracılığıyla daha pratik hale gelmiştir. Teknolojiye paralel olarak mimarlık ve tasarım üretme şekilleri de değişmiş ve yeni ifade teknikleri ve teknolojileri ortaya çıkmıştır. Son dönemlerde gelenekselleşmeye başlayan bilgisayar ortamında üç boyutlu ifade yöntemleri bile geniş perspektifte bakıldığında nispeten 'yeni' olarak değerlendirilebilmektedir. Artırılmış gerçeklik de, kuramsal altyapısı halen oluşma sürecinde olan kavramlardan biridir. Çalışma kapsamında artırılmış gerçekliğin özellikleri ve kullanım alanları incelenmiştir. Sonrasında mimarlık eğitimi ve tasarım stüdyoları ana hatları ile ele alınmış ve günümüzde kullanılan mimari ifade yöntem ve araçları incelenmiş ve bu araçlara ek olarak artırılmış gerçekliğin mimarlık eğitiminde bir ifade aracı olarak kullanılabilirliği sorgulanmıştır. Erciyes Üniversitesi, Mimarlık Fakültesi, Mimarlık Bölümü'nde gerçekleştirilen alan çalışmasıyla bu 'yeni' teknolojinin bir ifade aracı olarak kullanımına dair tasarım öğrencilerinin tutumları değerlendirilmiştir. Alan çalışmasından elde edilen bulgulara göre değerlendirmeler yapılmış, bu teknolojinin günümüz mimarlık eğitiminde değerlendirilmesi ve geleceğe yönelik projeksiyonlar ifade edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The structure of architectural education and the expression tools used in design studios within the context of this education are in a state of constant change and transformation when they are evaluated in the historical process. This change has come about through new methods and techniques that have been discovered, as well as technology. Computer systems have been developed along with technology, and as a result, the dynamics of human life have changed, and many actions made with traditional methods have become more practical through computers. In parallel with technology, the ways of producing architecture and design have changed and new expression techniques and technologies have emerged. The three-dimensional methods of expression in the computer environment, which have recently started to become traditional, are evaluated as relatively 'new' when viewed from a broad perspective. Augmented reality is also one of the concepts that the theoretical infrastructure is still in the process of being formed. Within the scope of the study, the properties and usage areas of the increased reality have been examined. Later on, architectural education and design studios were discussed with the main lines and the methods and tools of architectural expression used today were examined and the possibility of being used as an expression tool in architecture education in addition to these tools was questioned. Opinions of Erciyes University, Department of Architecture students about the use of this 'new' technology as a means of expression methods have been evaluated. According to the findings obtained from the field study, evaluations were made and the evaluation of this technology in today's architectural education and future projections are expressed.