Artırılmış ve sanal gerçekliğin mimarlık eğitimine entegrasyonu
The integration of augmented and virtual reality into architectural education
- Tez No: 652849
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERAP DURMUŞ ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu tez çalışmasında 'Artırılmış Gerçeklik' ve 'Sanal Gerçeklik' kavramlarının mimarlığa ve mimarlık eğitimine entegrasyonu ele alınmıştır. Gelişen teknolojiyle beraber daha ön plana çıkan bu kavramlar, gerçeğe yakın deneyimler sunması yönüyle mimarlık alanında önemli bir potansiyel taşımaktadır. Mimarlık geleceğinin teknolojiyle birlikte şekilleneceği düşünüldüğünde, teknolojik yeniliklerin mimari yeteneklerle buluşması giderek önem kazanmaktadır. Bu doğrultuda yapılan çalışmanın amacı; bu kavramların mimarlık eğitim materyali veya mimari anlatım yöntemi olarak kullanılabilirliğini sınayarak mimarlık disiplininde kendisine ne denli yer bulabileceğini incelemektir. Bu amaç doğrultusunda, 'Artırılmış ve Sanal Gerçeklik' kavramlarıyla mimarlık öğrencilerinin buluşabileceği odak grup uygulamalarının yapılması, sonrasında ise odak grup görüşmeleri ile geri bildirimlerin alınması çalışmanın yöntemini oluşturmaktadır. Dört bölümden oluşan tez çalışmasının birinci bölümünde; problemi tespiti yapılarak çalışmanın amacı ve kapsamı ifade edilmiş ve çalışmanın yöntemi açıklanmıştır. İkinci bölümde; 'Artırılmış ve Sanal Gerçeklik' kavramlarına ait genel bilgilere, bu kavramların mimarlıkla olan ilişkisine ve bu alanda yapılmış çalışmalara değinilmiştir. Üçüncü bölümde; yapılan odak grup uygulamaları aşamalarıyla birlikte açıklanmış ve odak grup görüşmeleriyle alınan geri bildirimler özetlenmiştir. Dördüncü bölümde ise elde edilen veriler değerlendirilerek, çıkarılabilecek başlıca sonuçlara ve önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis will analyze potential ways of integrating Augmented Reality as well as Virtual Reality into architecture itself along with its academic curriculum. With the advancements in computer graphics, these two forthcoming concepts gained prominence in the field as they offer life-like experiences. Inevitably, the future architecture will be shaped by the ever-evolving technology; and that raises the important notion of merging architectural talent with innovative technology. Overall, the purpose of this study is to investigate how applications of augmented and virtual realities will determine their natural place in architecture – both in teaching and practice. A collaborative study with a target group of architectural students - while utilizing augmented and virtual reality applications - later reiterating on feedback, will be the main method of this study. This thesis consists of four sections. The first section will encapsulate the problem statement, the scope, as well as the method of the study. The second section will cover a high-level explanation of augmented and virtual realities, their relative purpose in the field and any previous studies conducted on the subject. The third section will convey more details about the collaborative work with target group and analyze collected feedback. As for the last section, evaluation of acquired data and recommended ideas based on derived results will be rehearsed.