Bakteriyel sistitli kedilerde hipokloröz asit etkinliğinin araştırılması
Research of effectiveness of hypochlorous acid in cats with bacterial cystitis
  1. Tez No: 746437
  2. Yazar: SERPİL ÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABUZER ACAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Hastalıkları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 46
Özet
Bu çalışmada bakteriyel sistitli kedilerde hipokloröz asit etkinliğinin ortaya koyulması amaçlandı. Çalışmanın hayvan materyalini Afyon Kocatepe Üniversitesi Veteriner Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi İç Hastalıkları Kliniği ve Balıkesir ilindeki özel bir veteriner kliniğine getirilen ve yapılan muayeneler sonucundan bakteriyel sistit tanısı konan 14 kedi oluşturdu. Bakteriyel sistit tanısı konulduktan sonra kediler sıvı tedavisi+enrofloksasin+vitamin C+nitrofurantoin (Grup I, n=7) ve sıvı tedavisi+enrofloksasin+hipokloröz asit (Grup II, n=7) olmak üzere iki gruba ayrıldı. Her iki gruba 7 günlük tedavi uygulandı. Grup II'deki kedilerde oluşturulan klinik skorlama tablosuna göre klinik iyileşmenin daha hızlı olduğu ve idrar kültürleri sonucunda idrarda bakteriyel üremenin daha hızlı ve etkili ortadan kaldırıldığı gözlendi. Sonuç olarak hipokloröz asidin bakteriyel sistitli kedilerde klinik iyileşme ve bakteriürinin giderilmesinde etkili olduğu kanaatine varıldı.
Özet (Çeviri)
This study, it was aimed to reveal the efficacy of hypochlorous acid in cats with bacterial cystitis. The animal material of the study consisted of 14 cats who were brought to Afyon Kocatepe University Veterinary Health Application and Research Center Internal Diseases Clinic a private veterinary clinic in Balıkesir and diagnosed with bacterial cystitis as a result of the examinations. After the diagnosis of bacterial cystitis, the cats were divided into two groups fluid therapy+enrofloxacin+vitamin C+nitrofurantoin (Group I, n=7) and fluid therapy+enrofloxacin+hypochlorous acid (Group II, n=7). Both groups were treated for 7 days. It was observed that clinical recovery was faster according to the clinical scoring table created in the cats in Group II, and bacterial growth in the urine was eliminated more quickly and effectively as a result of urine cultures. As a result, it was concluded that hypochlorous acid is effective in clinical improvement and elimination of bacteriuria in cats with bacterial cystitis.