Arsa payı karşılığı inşaat sözleşmesinde iş sahibinin sözleşmeden dönmesi
Termination by land owner under construction agreement in return for land share
  1. Tez No: 457519
  2. Yazar: BURÇAK SERCAN SARIKAYA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZ SEÇER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 168
Özet
Arsa payı karşılığı inşaat sözleşmesi Türk mevzuatında tanımlanmış veya karşılığı olan bir sözleşme tipi değildir. Öyle ki, birtakım kanun veya yönetmelikte görüldüğü üzere kanun koyucu tarafından bir terminoloji birliği dahi henüz sağlanamamıştır. Nihayetinde, Türk Borçlar Kanunu'nda düzenlenen birtakım sözleşme tipleri meydana gelerek arsa payı karşılığı inşaat sözleşmesini oluşturmaktadır. Bu özelliği nedeniyle de karma nitelikli bir sözleşme olarak değerlendirilmektedir. Bu sözleşme bir yanda iş sahibinin arsasının belirli paylarını yükleniciye devretme borcu altına girdiği; diğer yanda ise yüklenicinin kendisine devredilen arsa üzerinde bir eser meydana getirme ve bu eseri iş sahibine teslim etme borcu altına girdiği bir sözleşmedir. Tarafların Türk Borçlar Kanunu uyarınca doğan hak ve yükümlülükleri mevcuttur. Ek olarak yüklenicinin eseri ayıplı bir şekilde teslim etmesi halinde iş sahibine karşı ayıp nedeniyle sorumluluğu bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Construction agreement in return for land share is not an agreement defined under Turkish legislation. Besides, there even does not exist any terminological uniformity under a number of law or regulation. Although this is the case, more than one agreement defined under the Turkish Code of Obligations creates construction agreement in return for land share. For this reason, this agreement is considered as agreement with mixed nature. Under this agreement, land owner is under duty to transfer its share over the immovable property to contractor whereas the latter is obliged to complete construction and deliver the same to land owner. Parties have rights and obligations in accordance with the Turkish Code of Obligations. Further, in case contractor delivers defective construction to land owner, it shall be liable for such defect against the land owner.