Consumer behavior on skin care category - hand creams and practice on buying motivation models
Cilt bakım kategorisi - el kremlerinde tüketici davranışları ve satın alma modelleri üzerine bir çalışma
  1. Tez No: 457518
  2. Yazar: BARIŞ CESUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGÜR ÇENGEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Genel İşletmecilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Tezin amacı; tüketici davranışları kavramını incelemek ve cilt bakım kategorisinde yer alan el kremleri ürünlerini satın alan ve kullanan tüketicilerin, dört satın alma güdüsü modeline eğilimlerini ölçmek idi. Bu dört model; Marshall'ın Ekonomik Modeli, Pavlov'un Öğrenme Modeli, Freud'un Psiko-Analitik Modeli ve Veblen'in Sosyo-Psikolojik Modeli. Yapılan araştırmalarda el kremi kullanıcılarının 98%'si kadın olduğu için kadınların üzerinde yapılacak uygulama daha mantıklı yorumlama sağlayacaktı. Uygulamada el kremi tüketicilerinin Marshall'ın Ekonomik Modeli'ne uygun hareket ettiği ortaya çıkıyor. Ekonomik koşulların tüketicilerin seçimlerini etkilediği görülüyor. Pavlov'un Öğrenme Modeli'nin de tüketicilerin üzerinde etkili olduğu ortaya çıkıyor. El kremi tüketicileri satın alma esnasında koşullu tepki ile seçim yapıyor. Ürün marka ve logolarının, renk ve kokularından daha önemli olması Freud'un Psiko-Analitik Modeli'nin de satın alma davranışları üzerinde olumlu etkisi olduğunu gösteriyor. Bilim dünyasında en az kabul edilen model olan Veblen'in Sosyo-Psikolojik Modeli ele alındığında, sorulara verilen cevaplar doğrultusunda, el kremi tüketicilerinin kendi kararlarıyla ürünleri satın aldıkları ortaya çıkmıştır. Bu da bu modelin el kremi tüketicileri üzerinde de kabul görmediğini ortaya koyuyor.
Özet (Çeviri)
The aim of the thesis is to study consumer behavior concept and make a model analyze on hand creams in skin care category. Four models of buying motivations are used which are Marshall's Economic Model, Pavlov's Learning Model, Veblen's Socio-Psychological Model and Freud's Psycho-Analytical Model. Since hand cream is consumed as 98% by women, a survey is performed on women to have rational interpretations. Marshall's Economic Model which is accepted by most of science people is effective on hand cream consumers according to the study. Economic parameters affect people to choose. The study also shows that Pavlov's Learning Model is in the same direction on hand cream consumers. Women buy hand creams by the effect of conditioned response. Freud's Psycho-Analytical Model as well has solid influence on hand cream consumers since the brand-logo is the most important buying motivation. Veblen's Socio-Psychological Model is the least admitted model in science world. In this study, hand cream consumers buy the products by themselves which do not agree with the model as well.