Arsa payı karşılığı inşaat sözleşmesinde yüklenicinin temerrüdü nedeniyle arsa sahibinin sözleşmeden dönmesi halinde üçüncü kişinin hukuki durumu
Legal status of the third party in the case of where the land lordexercises its right of rescession from the agreement in relation with the construction agreement in return for land share
  1. Tez No: 728411
  2. Yazar: SEHER ÇINGIL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERKAN AYAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 216
Özet
Arsa payı karşılığı inşaat sözleşmesi, isimsiz bir sözleşmesi olmasına karşın uygulamada taraflar arasında sıklıkla düzenlenmesi nedeniyle inşaat sözleşmeleri arasında önemli bir yere sahiptir. Bu sözleşmede, yüklenici, arsa sahibinin sahibi olduğu taşınmaz üzerinde bağımsız bölümler inşa ve teslim etmeyi; arsa sahibi ise belirli arsa paylarının mülkiyetini yükleniciye devretmeyi taahhüt etmektedir. Uygulamada, yüklenici, inşaat henüz tamamlanmadan kendisine devredilecek bağımsız bölümlerin devrine ilişkin üçüncü kişilerle hukuki ilişki içerisine girmektedir. Böylelikle, yüklenici, inşaatın yapımı için gerekli olan finansmanı sağlamaktadır. Üçüncü kişi ile yüklenici arasındaki hukuki ilişkinin tespit edilebilmesi için yüklenici ile arsa sahibi arasındaki arsa payı karşılığı inşaat sözleşmesinin içeriğine bakılması gerekir. Sözleşme gereğince inşaat henüz tamamlanmadan arsa paylarının yükleniciye devredilmesi veya arsa paylarının yükleniciye devredilmemesi hallerinde yüklenicinin üçüncü kişi ile akdedebileceği sözleşme türleri incelenmiştir. Arsa payı karşılığı inşaat sözleşmesinin kanunda özel olarak düzenlenmemesi nedeniyle, bu sözleşmenin ani edimli mi yoksa sürekli edimli mi olduğu, buna bağlı olarak yüklenicinin temerrüdü nedeniyle arsa sahibinin sözleşmeden dönme mi yoksa fesih hakkına mı sahip olduğu doktrinde ve Yargıtay kararlarında tartışma konusu olmuştur. Yüklenicinin temerrüdü nedeniyle arsa sahibinin sözleşmeden dönme hakkının bulunduğunun kabulü halinde yüklenici ile hukuki ilişki içerisine giren üçüncü kişinin hukuki durumu ayrıntılı olarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The construction agreement in return for land share has a significant place among all other construction agreements due to the fact that it is arranged between the parties in an often manner although it is an innominate type of agreement. In this type of agreement, the contractor undertakes to construct and deliver independent sections on the immovable owned by the land owner whilst the land owner undertakes to transfer the ownership of certain land shares to the contractor as well. In the practice, the contractor enters into legal relations with third parties regarding the transfer of independent sections to be transferred to him before the construction is completed. Thus, the contractor provides the necessary financing for the construction of the building. In order to determine the legal relationship between the third party and the contractor, it is necessary to examine the content of the construction agreement in return for the land share to be executed between the contractor and the land owner. The types of agreements that the contractor is entitled to execute with a third party where the occurrence of the events that the land shares are transferred to the contractor before the construction is completed or the land shares are not transferred to the contractor are examined as well. Since the construction agreement in return for land share is not regulated under the law in a direct manner, it has been the subject of debate in the doctrine and Supreme Court decisions whether this type of agreement shall be considered as an immediate or a permanent and whether the land-owner has a right to rescission from the agreement or terminate the agreement due to the contractor's default as well. In any case, it has been evaluated in detailed that the legal situation of the third person who entered into a legal relationship with the contractor in case where it is accepted that the land-owner has a right to rescission from the agreement due to the default of the contractor.