Turizm yatırımlarının fizibilite analizi: Türkiye ve İran karşılaştırmalı bir analiz
Feasi̇bi̇li̇ty anali̇si̇s of touri̇sm i̇nvestments: Turkey and Iran comprati̇ve analysi̇s
- Tez No: 457538
- Danışmanlar: PROF. DR. NİYAZİ BERK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Genel İşletmecilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Turizm sektörü sürekli büyümekte olan yapısıyla dünyanın en fazla ekonomik değer yaratmakta olan başlıca üç sektöründen birisidir ve turizm yatırımlarının geri dönüşü uzun yıllar alan; sermaye/hasıla oranı yüksek, siyasal, sosyal, doğal ve ekonomik olaylara son derece duyarlı ve kırılgan, dolayısıyla da girişimciler için riskli yatırımlardandır. Bu tezin yazımında spesifik olarak turizm işletmeleri ve otelcilik sektörü düşünülerek bu alanda yer alması gereken temel işletme fonksiyonları bazında da düşünülerek çalışmalar bu şekilde toparlanmıştır. Bu çalışma Türkiye ve İran açısından değerlendirilerek turizm sektörünün Dünya'daki gelişimler ışığında yapılan analiz ve çalışmalarla yapılacak yatırımların fizibilitesi ve mantıklı olup olmadığının karşılaştırılmasını sağlayacaktır
Özet (Çeviri)
The tourism sector is constantly growing with the structure of the world to create the most economic value, is one of the three major areas of the industry for many years and the return of tourism investment; capital / output ratio is high, political, social, natural and economic events are extremely sensitive and fragile, and therefore one of the risky investment for entrepreneurs. In the writing of this thesis, specifically tourism and hotel industry businesses took in mind and also the basic business functions that should take place in this area was recovered in this work. This study evaluated in terms of Turkey and Iran, and the analysis made in the light of the development of the tourism sector in the world and the feasibility of the investments to be made to work and will ensure that the comparison is whether logical or not.