Batı Trakya özelinde azınlık hakları ve Avrupa Birliği'nin rolü
Minority rights with respect to the western thrace and the role of European Union
  1. Tez No: 457539
  2. Yazar: ŞİRVAN ÇALIŞKAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GİZEM ÇAKMAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu yüksek lisans tez çalışması, Batı Trakya Müslüman Türk azınlığının haklarına yönelik geçmişten bugüne yaşanmakta olan sorunların mevcut durumunu, bu zaman kadar sorunların çözümü hususunda gerçekleştirilen uygulamaları ve sorunların çözümü konusunda Yunanistan'ın Avrupa Birliği üyeliğinin ve Avrupa kurumlarının rolünü ortaya koymaktır. Bu çalışmada mevcut literatür taranarak, azınlık kavramının tanımı ve kapsamı, azınlık çeşitleri, azınlık haklarının tarihsel gelişimi, Avrupa kurumlarının azınlık hakları konusunda yapmış olduğu çalışmalar, Batı Trakya bölgesinin tarihi ve bölgesel özellikleri, Batı Trakya Müslüman Türk azınlık sorununun ortaya çıkış süreci ve azınlık statüsünü belirleyen antlaşmalar ile birlikte Batı Trakya Müslüman Türk azınlığı ile ilgili etnik kimliğin reddi, din ve vicdan hürriyeti, vatandaşlıktan çıkarılma, vakıflar konusu, kamu hizmetlerinde istihdam, siyasi katılım ve temsil, eğitim öğretim ve sosyoekonomik durum ile ilgili sorunlar analiz edilmiştir. Sonuç olarak konu hakkında değerlendirmelerde ve önerilerde bulunulmuş olup, Yunanistan'ın Avrupa Birliği üyeliğinin ve Avrupa kurumlarının, Batı Trakya Müslüman Türk azınlığının sorunlarının çözümünde kısmen bir etkisi bulunmakla birlikte, doğrudan olumlu etkilerinin bulunmadığı neticesine ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This master thesis has been investigating the current situation of the problems on minority rights of Western Thrace Muslim Turks, implications conducted in order to solve these problems and to indicatethe role of European Union membership of Greece and the role of European institutions about the solution of these problems. In this work based on the current literature, the concept of minority, types of minorities, historical background of minority rights, the studies conducted on minority right by European institutions, the history and regional specifications of the Western Thrace, the process of the minority rights problem on the Western Thrace Muslim Turks and the treaties describing the status of the minority; the problems of the Western Thrace Muslim Turks minority such as disapproval of ethnic identity, freedom of religion and conscience, expatriation, waqfs, employment in public services, political participation and representation, education and instruction, and socioeconomic situation have been analyzed. Within this context, there has been made evaluations and suggestions about the topic and there has been reached the result that there are partially, but no direct effects of Greece's European Union membership and European institutions on the solution of the Western Thrace Muslim Turks minority's problems.