Sporun gençlerin yaşam becerileri kazanmasına ve geliştirmesine yönelik etkisi: 3x3 basketbol turnuvası örneği
The effect of to life skills achievement and development for young students: An analysis of '3x3 basketball tournemant'
  1. Tez No: 457542
  2. Yazar: ATA TÜRK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CEM TINAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Spor Yönetim Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu çalışma; özellikle sosyo-ekonomik açıdan yetersiz çevrelerde yaşayan ve eğitim gören gençlerin beden eğitimi derslerinin dışında takım sporlarında aktif olarak yer almaları ve böylece yaşam becerilerini kazanmaları ve geliştirmelerinde müfredat dışı etkinliklerin önemi ve gerekliliğini vurgulamaktadır. Çünkü sporla çok daha kolay bir şekilde motive olan gençlerin yaşam becerilerini kazanması ve geliştirmesi de kolay olacağı için okullardaki beden eğitimi dersleri oldukça önem kazanmaktadır. Ancak sadece beden eğitim dersleri gençlerin bu yaşam becerilerini edinmesinde ve geliştirmesinde yeterli olamayabilir. Beden eğitimi derslerinin yanı sıra organize bir şekilde hareket ederek takım oyunlarıyla desteklenmiş spor faaliyetlerinin de olması ve gençlerin aktif bir şekilde bu faaliyetlerin içerisinde yer alması gerekmektedir. Bu çalışmada gelir seviyesi düşük çevrelerde yaşayan gençlere yönelik düzenlenen“3x3 Basketbol Turnuvası”etkinliğinin ders dışı spor aktivitesi olarak etkisinin ortaya konulması amaçlanmıştır. Bu genel amaç çerçevesi içerisinde turnuvanın gençlere yaşam becerilerini kazandırması ve geliştirmesine yönelik etkisinin ölçümlemesi yapılmıştır. Kolayda örnekleme yöntemine göre, turnuvanın gerçekleştiği dört ilçede basketbol takımlarında oynayan ve turnuvaya katılan lise öğrencilerinin 507'sine anket uygulanmıştır. Ankete verilen cevaplar; okul dışında aktif olarak yapılan spor faaliyetlerinin kişisel deneyimleri, takım çalışmasını ve sosyal becerileri olumlu yönde etkilediğini ortaya çıkarmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis emphasizes the significance and need of sports tournaments as part of social responsibility campaigns apart from high school sports lessons in order to achieve and develop life skills for young students, because sport is a good way to motivate youth and it will be easy to develop life skills. However, physical lessons sometimes cannot be adequate to achieve and develop the life skills. Besides physical lessons, there should be other sport activities that are constructed with teams in an organized way and students should be encouraged to participate actively in these teams. However, for youth living and studying at the socio-economically insufficient environments it is not always possible to participate in these kinds of activities. That's why extra-curricular activities, organized after school lessons, are thought to be significant for youth. Within that context,“3x3 Basketball Tournament”is considered as a good example of extra-curricular activities because it takes place at the socio-economically insufficient environments and it enables youth to participate actively. The activity itself is also significant in terms of life skills development for young students. In this thesis, it is aimed to reveal effects of“3x3 Basketball Tournament”as an extra-curricular activity for youth living in a low socio-economic environment. It is aimed to measure the effectiveness of the tournament to achieve and develop life skills for youth. 507 students from the basketball teams, playing and participating actively at the tournament, answered the survey designed for this tournament to measure life skills development. The answers have revealed that participating actively in sport activities out of school time affects both life skills and personal experience in a positive way.