Adaptation study of palatable eating motives scale and the role of stress on hedonic eating
Lezzetli şeyler yeme nedenleri ölçeği Türkçe adaptasyon çalışması ve stresin hazsal yeme davranışı üzerindeki rolü
  1. Tez No: 457543
  2. Yazar: AYŞE AND
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DORUK UYSAL IRAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Psikoloji, Nutrition and Dietetics, Psychology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
ÖZET LEZZETLİ ŞEYLER YEME NEDENLERİ ÖLÇEĞİ ADAPTASYON ÇALIŞMASI VE STRESİN HAZSAL YEME ÜSTÜNDEKİ ROLÜ Yüksek Lisans, Klinik Psikoloji Tez Yöneticisi: Yrd. Doç. Dr. Doruk Uysal Irak Nisan 2016 Aşırı yeme ve obezite bugün dünyada giderek büyüyen bir sorun haline gelmiştir. Genetik ve fizyolojik nedenlerinin yanında bireysel nedenler ve stress gibi çevresel faktörler de oldukça önemlidir. Bu çalışmanın amacı Amerika'da geliştirilen Lezzetli Şeyler Yeme Nedenleri ölçeğinin (PEMS) Türkçe adaptasyon çalışmasını yürütmektir. Bir diğer amaç ise stresin hazsal yeme isteği üzerindeki etkisini belirlemektir. Çalışmada 304 katılımcı kullanılmıştır. Bunların 173'ü kadınken 131'i erkektir ve yaşları 18 ile 25 arasındadır. Çalışmanın katılımcıları üniversite öğrencilerinden oluşmaktadır. Yale Yeme Bağımlılığı Ölçeği ve Edinburgh Blumik Araştırma Ölçeği araştırmanın geçerliliği için kullanılmıştır. Sonuçlar faktör analizinin orjinaliyle uyumlu olduğunu ve ölçeğin dört tane alt ölçeğinin bulunduğunu göstermiştir. Bunlar; sosyal, başaçıkma, uyum sağlama ve güçlendirme alt ölçekleridir. Cronbach alpha değerleri ölçeğin güvenilirliğini desteklemektedir. Ayrıca dört alt ölçeğin Yale Yeme Bağımlılığı Ölçeği ve Edinburgh Blumik Araştırma Ölçeği ile iyi yapı geçerliliği gösterdiği görülmüştür. Türkiye'de yeme davranışı üzerine limitli çalışma yürütülmüş ve ölçek yetersizliği bulunmaktadır. Bu sebeple bu ölçeğin kullanışlı bir araç olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT ADAPTATION STUDY OF PALATABLE EATING MOTIVES SCALE AND THE ROLE OF STRESS ON HEDONIC EATING M.A., Ayşe And Department of Psychology Supervisor: Assistant Prof. Doruk Uysal Irak April 2016 Over-eating and obesity became an increasing problem in today's world. Apart from the genetic and physiological reasons of hedonic eating and obesity, individual motives and the role of environmental factors such as stress are highly important. Current study aimed to make an adaptation study of Palatable Eating Motives Scale which is developed and applied on American students in Alabama, USA in order to determine the common individual motives behind the choice of eating palatable foods. Four motives identified for consuming these foods: social, conformity, enhancement and coping. On the other hand, it is known that life stress is an influencing factor on human eating behavior. The situations which cause acute stress (such as personal safety) usually make suppression on appetite whereas chronic life stress generally causes to seek out food which contains high calories. So, it is also aimed to examine the role of stress on hedonic eating. Total of 304 individuals participated in the present study. The sample included 173 female participants and 131 male participants between the ages 18-25 and the mean age is 21,8. The participants were university students who are studying in Istanbul, Turkey. The Blumic Investigatory Test, Edinburgh and Yale Food Dependency Scale was used to test for convergent and incremental validity of the scale. Perceived Stress Scale was used for determining the perception of stress. Results of the scale indicated that factor analysis successfully determined four subscales in the Turkish adaptation as the original scale including social, conformity, reward enhancement and coping motives. The four motives (subscales) had good convergent validity with Yale Food Addiction Scale and Blumic Investigatory Test, Edinburgh. Cronbach's alpha results revealed good reliability of the four Palatable Eating Motives Scale motives.