Production of nanostructured flame retardant composite materials for touch screenoled Tv
Nano yapili dokunmatik ekran oled Tv için alev geciktirici kompozit malzemelerin üretimi
  1. Tez No: 457562
  2. Yazar: EHSAN NASİRPOUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERDAL ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Nanobilim ve Nanomühendislik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu çalışmada,OLED dokunmatik ekran üretiminde kullanılan boyada ve akrilonitril butadien stren (ABS)'te huntit/hidromanyezit, antimuan oksit ve borik asit minerallerin alev geciktirici özellikleri incelenmiştir. Kompozit malzemelerin üretimi için, huntit/hidromanyezit, antimuan oksit ve borik asit mineralleri farklı boyutlarda öğütülmüştür. Çevre dostu (halojensiz) ve nanoboyutlu alev geciktirici partiküllerin farklı miktarlarda katılarak kompozit malzemeler üretilmistir. Bu malzemeler Partikül Boyut Dağılımı (PSD), X-ışını Difraksiyonu (XRD), X-ışını Fotoelektron Spektroskobisi(XPS), Fourier Transform Infrared Spektroskobisi (FTIR), Taramalı Elektron Mikroskobisi (SEM) ve Diferansiyel Termal Analizi-Thermogravimetrik (DTA-TG) cihazlarıile karakterize edilmiştir ve yüzey pürüzlükleri incelenmiştir. Ayrıca,UL94 test standartları kompozit malzemelerin alev geciktirme özellikleri belirlemek için yapılmıştır. Yapılan çalışmaların sonucu kompozit malzemelerin UL94 standatlarına göre yanmazlik ozelliklerini yerine getirmiş oldu.
Özet (Çeviri)
In this study, flame retardant properties of huntite/hydromagnesite, antimony oxide and boric acid minerals in acrylonitrile butadiene styrene (ABS) plastic and paint composite materials used in fabrication of OLED touch screens were investigated. Prior to production of composite materials, huntite/hydromagnesite, antimony oxide and boric acid minerals were ground at different particle sizes. The composite materials were produced by adding different amounts of environmentally friendly (halogen- free) and nanosized flame retardant particles. Characterization of materials prepared by using Particle Size distribution(PSD), X-ray Diffraction (XRD), X-ray Photoelectron Spectroscopy(XPS), Fourier Transform Infrared Spectroscopy(FTIR), Scanning Electron Microscope(SEM) andDifferential Thermal Analysis-Thermogravimetric(DTA-TG).Also composite materials exposed to UL94 test standard to determine plastics flammability standard. Results of tests indicated that composite materials satisfying UL94 test standard