Tek katlı çok açıklıklı çerçevelerin yatay rijitliklerinin matris-deplasman yöntemi kullanılarak hesaplanması
Lateral stiffness of multi bay – one story frames obtained by using matrix – displacement method
  1. Tez No: 457563
  2. Yazar: YUNUS EMRE KOÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HİKMET HÜSEYİN ÇATAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Deprem Mühendisliği, İnşaat Mühendisliği, Earthquake Engineering, Civil Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Çerçeve sistemi oluşturan kolon ve kiriş elemanların, malzeme ve geometri özelliklerine bağlı olarak farklı yatay deplasmanlar yaparlar. Bu deplasmanların hesaplanmasında ise çerçeve sistemin özelliklerine bağlı olarak değişen yatay rijitlik katsayılarına ihtiyaç vardır. Çalışmada matris-deplasman yöntemi kullanılarak çerçeve sistemlere ait yatay rijitlik katsayılarının hesapları yapılmıştır. Malzeme özelliklerine ve eleman enkesitlerine göre hesaplanan yatay rijitlik katsayıları, çerçeve sistemin açıklık ve yüksekliğine bağlı olarak çizelgeler halinde sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Column and beam elements composing the frame system forms some different lateral displacements depending on material and geometrical properties. As for calculating these displacements, lateral stiffness coefficients depending on different frame systems' properties are needed to be known. In this study, as using matrix-dispalacement method, lateral stiffness coefficients dependent on frame system are calculated. Lateral stiffness coefficients that are calculated in terms of material properties and elements' cross-section are displayed on charts consisting of span and height of the frame system.