Beton dolgulu çelik kutu kesitli çerçevelerin yatay yük altında deneysel incelenmesi
Experimental investigation of concrete-filled steel box section frames under lateral loading
  1. Tez No: 995461
  2. Yazar: YAKUP ER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULKERİM İLGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kto Karatay Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Çelik yapı sistemlerinde, özellikle deprem etkilerine karşı yatay rijitliğin ve enerji sönümleme kapasitesinin artırılması büyük önem taşımaktadır. Beton dolgulu çelik kutu kesitli kolonlar, çeliğin sünekliği ile betonun basınç dayanımını birleştirerek yüksek performans sağlarken, çapraz elemanların kullanılması yanal ötelenmelerin sınırlandırılmasında kritik bir rol oynamaktadır. Bu tez çalışmasında, içi boş ve beton dolgulu kutu kesitli kolon ve kirişten oluşan moment aktaran ve merkezi çaprazlı çelik çerçevelerin monotonik yükleme altındaki davranışı deneysel olarak incelenmiştir. Çalışma kapsamında, kolon-kiriş birleşimlerinde literatürde yer alan nervür plakaları ile rijitleştirilmiş alın levhalı ve L tipi plakalı olmak üzere iki farklı birleşim tipi tercih edilmiştir. Bu birleşim detayları kullanılarak, 4 adet içi boş ve 4 adet beton dolgulu olmak üzere toplam 8 adet tek katlı, tek açıklıklı çerçeve numunesi üretilmiştir. Numuneler laboratuvar ortamında yatay monotonik yük altında test edilerek; yük taşıma kapasiteleri, süneklik oranları, enerji sönümleme kapasiteleri ve göçme modları belirlenmiştir. Deneysel sonuçlar, beton dolgu uygulamasının moment aktaran çerçevelerin yük taşıma kapasitesini birleşim tipine bağlı olarak ciddi oranda artırdığını, çaprazlı sistemlerde ise bu artışın daha sınırlı düzeyde kaldığını göstermiştir. Sisteme merkezi çapraz eklenmesi hem boş hem de beton dolgulu çerçevelerde yük taşıma kapasitesini çok yüksek oranda artırarak yanal rijitliği önemli ölçüde iyileştirmiştir. Birleşim tipleri kıyaslandığında, nervürlü alın levhalı detayının tüm çerçevelerde L tipi plakalı detaya göre daha yüksek dayanım ve rijitlik sağladığı, en yüksek dayanım kapasitesinin beton dolgulu ve alın levhalı birleşimli çaprazlı çerçevede elde edildiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In steel structural systems, enhancing lateral stiffness and energy absorption capacity against seismic actions is of critical importance. Concrete-filled steel tubular (CFST) columns provide high structural performance by combining the ductility of steel with the compressive strength of concrete, while the use of bracing members plays a crucial role in limiting lateral displacements. In this thesis, the monotonic loading behaviour of moment-resisting and concentrically braced steel frames composed of hollow and concrete-filled box-section columns and beams was investigated experimentally and numerically. Two different beam-column connection details commonly reported in the literature were adopted: (i) stiffened end-plate connections with rib plates, and (ii) L-shaped plate connections. Based on these connection configurations, a total of eight single-storey, single-bay steel frame specimens were fabricated, consisting of four hollow and four concrete-filled frames. All specimens were tested under horizontal monotonic loading in a laboratory environment, and their load-carrying capacities, ductility ratios, energy absorption capacities, and failure modes were determined. The experimental findings indicate that concrete infill significantly increases the load-carrying capacity of moment-resisting frames, depending on the connection type, whereas this enhancement is more limited in concentrically braced systems. However, the incorporation of central bracing dramatically increased the load-carrying capacity and lateral stiffness in both hollow and concrete-filled frames. A comparative evaluation of the connection details revealed that the stiffened end-plate connection with rib plates provided higher strength and stiffness than the L-shaped plate connection for all frame configurations. The highest structural capacity was obtained in the concentrically braced frame with concrete-filled columns and stiffened end-plate connections.