Gürün yöresi (Sivas güneyi) kretase-paleojen yaşlı birimlerin planktik foraminifera ve kalkerli nannoplankton biyostratigrafisi
  1. Tez No: 45758
  2. Yazar: AYŞEGÜL YILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VEDİA TOKER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 293
Özet
i ÖZET Doktora Tezi GÜRÜN YÖRESİ C SİVAS GÜNEYİ D KRETASE-PALEOJEN YAŞLI BİRİMLERİN PLANKTIK FORAMI NİFERA VE KALKERLİ NANNOPLANKTON BIYOSTRATIGRAFISI AYŞEGÜL YILDIZ Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Jeoloji Mühendisliği Anabil i m Dalı Danışman : Prof. Dr. Vedia TOKER 1995. Sayfa : 270 Jüri : Prof. Dr. Vedia TOKER Prof. Dr. Yavuz OKAN Prof. Dr. ismet GEDİK Bu incelemede. Gürün yöresinde C Sivas güneyi j yüzeyi eyen Kretase-Paleojen yaşlı birimlerin içerdiği planktik forama ni fer ve kalkerli nannoplank tonlar la biyostratigraf i çalışması yapılmıştır. Çalışma alanında 13 stratigrafi kesiti ölçülmüş ve 690 örnek alınmıştır. Kireçtaşı, killi kireçtaşı, kumtaşı, kiltaşı ve marn li tolojisindeki örneklerde 26 planktik foraminifer cinsi, 62 planktik foraminifer türü tanımlanmış ve bu türlere dayanarak 12 planktik foraminifer zonu belirlenmiştir. Bu zonlar : -Tıji'boro t al i a cerro. cerroazuiensis Zonu CPriaboniyenD -Globigerinatheka serniinvoluta Zonu CPriaboniyenD -Turuncoroialoides rohri Zonu CÜst Lü t es i yen} -Norozoveiia an&ulata Zonu CMonsivenDii -Morozovella uncinata Zonu CMonsiyen!) -Morozovel la trinidadensis Zonu CDaniyen!) -Morozovella pseudobv.llo ides Zonu CDaniyenD -Abathomphalus mayaroensis Zonu C Üst Maestri hti yen!) -Gansserina gansseri Zonu COrta Maestri hti yen!) -6 1 obo t rune ana aegyptiaca Zonu CAlt Maestri hti yen!) -Globotruncani ta havanensis Zonu CAlt Maestri hti yen!) -Radotruncana' calcarata Zonu Ctîst KampaniyenD Yine ayni örneklerde 57 kalkerli nannoplanton cinsi, 139 kalkerli nannoplankton türü tanımlanmış ve bu türlere davanı iarak 8 Kalkerli nannoplankton zonu belirlenmiştir. Bu zonlar : -Discoaster barbadiensis zonu CPriaboniyenD -Ret iculo fenestra umbilica Zonu CÜst LütesiyenD -Li thraphidi ies quadra t us Zonu COrta-Üst Maestri hti yen!) -Arhhangelskiella cymbiformis Zonu CAlt-Orta Maestri hti yen!) -Re i nhard i t es l ev i s Zonu C Al t Maes t r i h t i yen!) -Tranolithus phaselosus Zonu CÜst Kampaniyen-Al t Maestri hti yen!) -Ouadrum. trifidvm Zonu CÜst Kampaniyenü -Qixadritm. sissinghii Zonu CÜst Kampaniyen!) İnceleme alanında tanımlanan planktik foramini fer ve kal kerli nannoplankton zonları birbirleriyle, Türkiye'de. Akdeniz kuşağında, dünya üzerinde, yapılan benzer çalışmalar la karşılaştırılmıştır. Seçilen iki formasyonu tabanından tavanına kadar temsil eden örneklerde yapılan rezidüel analiz sonuçları, planktik foraminifer bolluğu, kalkerli nannoplankton bolluğu, ısıya karsı duyarlı olan kalkerli nannoplank t onların diğerlerine göre % olarak bollukları grafiklerle gösterilerek yorumlan mistir.iiî ANAHTAR KELİMELER : Gürün.. Geç Permi yen, Geç Triyas, Jura, Kretase, Pal eosen, Eosen, Biyostra- tigrafi, Planktik foraminifer, Kalkerli nannoplankton, Zon, Cins, Tür.
Özet (Çeviri)
iv ABSTRACT PhD Thesis PLANKTIC FORAMINIFERA AND CALCAREOUS NANNOPLANKTON BIOSTRATIGRAPHY OF THE CRETACEOUS-PALEOGENE UNITS IN GÜRÜN AREA C SOUTHERN SIVASD AYŞEGÜL YILDIZ Ankara University Graduate School of Natural and Applied Science Department of geological Engineering Super vi si or : Prof. Dr. Vedia TOKER 1 995, Page : 270 J ur y : Pr of. Dr. Vedi a TOKER Prof. Dr. Yavuz OKAN Pr of. Dr. I s met GEDI K In this investigation, a biostr ati graphical study based on planktic foraminifera and calcareous nannoplankton has been carried out Cretaceous-Pal eogene units of Gürün area Csouthen Sivas}. Thirteen stratigraphic sections were measured and 690 samples were collected from the study area. 26 planktic foraminifera genus, 62 planktic foraminifera species have been identified in the samples which are limestone, clayey limesyone, sandstone, clays t one and marl lithology. Based on these species 12 planktic foraminifera zones have been distinguished. These zones are : -Turborotalia cerroazulensis cerroasulensis Zone CPriabonianD -G I ob i ger i na. t heka semi involute. Zone CPriabonianD-Horo-zove ila unc inat a Zone C Mont i an! -Tv.rv.nc or o t al o ides rohri Zone C Upper Lutetian! -Morozov&lla angulata Zone CMontian} ?Mi -Morozovella trinidadensis Zone CDanian} -Morozovella pseudobulloides Zone CDanian} -Abalhomphalus mayaroensis Zone C Upper Maastricht! an } -Cansserina cans ser i Zone C Middle Maastricht i an } -Clobotruncana aegyptiaca Zone C Lower Maastrichtian } -Globotruncani ta havanensis Zone C Lower Maastrichtian} -Radotruncana calcarata Zone CUpper Campanian} In the same samples, 57 calcareous nannoplankton genus, 139 calcareous nannoplankton species have been identified and based on these species 8 calcareous nannoplankton zones have been distinguished. These zones are : -Discoaster barbadiensis zonu CPriabonian} -Ret iculo fenestra umbilica Zonu CUpper Lutetian!) -Lithraphidites quadrat us Zonu C Middle-Upper MaastrichtianD -Arkhangelskiel la cymbiformis Zonu C Lower -Middle Maastricht! arO -Reinhardi teş levis Zonu C Lower Maastrichtian} -Tranolithus phaselosus Zone CUpper Campanian-Lower Maastrichtian} -Quadrum. trifidum. Zone CUpper Campanian} -Quadrum. sissinghii Zone CUpper Campanian} Planktic foraminifer and calcareous nannoplankton zones that described at the investigated area are correlated with each other, similar studies in Turkey and the belt of Mediterranean and on the world. The relationships between the result of residual analysis of the samples which are characterised from bottom to top of two formations which were selected, abundance ofVI planktic f oraminif era, abundence of calcareous nannoplankton and the relative abundance C%3 of temperature-sensitive calcareous nannoplankton species have been interpreted by graphics. KEY WORDS : Gürün, Late Permian, Late Triassic, Jurassic, Cretaceous, Paleocene, Eocene, Biostratigraphy, Planktic foraminif era, Calcareous nannoplankton, Zone, Genus, Species.