Timpanoskleroz hastalığında kliniğimizdeki cerrahi tedavi sonuçlarımızın değerlendirilmesi
Eevaluation of surgical treatment results of patients with tympanosclerosis in our clinic
- Tez No: 457591
- Danışmanlar: PROF. DR. METE İŞERİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
TİMPANOSKLEROZ HASTALIĞININ KLİNİĞİMİZDEKİ CERRAHİ TEDAVİ SONUÇLARININ DEĞERLENDİRİLMESİ Amaç: Timpanoskleroz hastalığı nedeni ile kliniğimizde opere edilen hastaların operasyon başarısı ve operasyon sonrası işitme kazançlarının değerlendirilmesi, bunların literatür bilgileri ışığında tartışılması amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Ocak 2007 ile Haziran 2014 tarihleri arasında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Kulak Burun Boğaz Anabilim Dalı'nda kronik otitis media ve timpanoskleroz ön tanısı ile ameliyat edilen 138 hastanın 151 kulağı; kliniğe başvuru şikayetleri, yakınmaların süresi, sistemik hastalıklar, timpanik membranın durumu, sklerotik plağın lokalizasyonu, kemikçik zincirin hasarlı olup olmadığı, kolesteatom varlığı, yapılan ameliyatın prosedürü, uygulanan işitme düzeltilmesi türü, preop ve en son postop odyogram her frekansta kemik ve hava yolu üzerinden değerlendirildi. Bulgular: Wielinga-Kerr Tip 3 (izole stapes fiksasyonu) grubunda postop ve preop odyogramlar frekans temelinde karşılaştırıldığında anlamlı sonuç izlenmedi(p>0.05). Wielinga-Kerr Tip Tip 1, 2 ve 4 grubunda havayolu eşiklerinde 0,5;1;2 kHz frekanslarında ve hava-kemik yolu aralığı değerlerinde anlamlı ve ileri derecede anlamlı sonuçlar elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
EVALUATION OF SURGICAL TREATMENT RESULTS OF PATIENTS WITH TYMPANOSCLEROSIS IN OUR CLINIC OBJECTIVE: We aimed to evaluate the result of the operation and postoperative hearing gain success of patients with tympanosclerosis, treated surgically in our clinic. MATERIAL AND METHODS: 151 ear of 138 patients operated in Kocaeli University Medical Faculty Otorhynolarynghology Department, with preliminary diagnosis of chronic otitis media or tympanosclerosis, between January 2007 to June 2014 were evaluated by appealing complain, complain duration, systemic disorder, tympanic membrane condition, localisation of sclerotic plaque, damage in ossicular chain, existence of cholesteatoma, operation procedure type, hearing reconstruction type, preoperative and last postoperative odiometric findings in every frequency both bone and air way. RESULTS: In the group of Wielinga-Kerr Tip 3 (isolated stapesfixation), no significant results were found in preoperative and last postoperative odiometric findings in every frequency both bone and air way(p>0.05). In the group of Wielinga-Kerr Tip 1,2 and 4 significant and highly significant were found in air way threshold of 0,5;1;2 kHz and the air-bone gap.