Koroner arter bypass cerrahisinde pulsatif ve nonpulsatif perfüzyonun akut böbrek hasarı üzerine olam etkilerinin ıl-18 ile değerlendirilmesi
At coronary arterial bypass surgy affects of pulsatile and non-pulsatile flow on kidney be treated by interleukin -18 (il-18)
- Tez No: 457592
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞADAN YAVUZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Amaç: Bu çalışmada kardiyopulmoner bypass (KPB) altında izole koroner arter bypass greftleme (KABG) uygulanacak hastalarda pulsatil ve pulsatil olmayan akımın böbrek üzerine olan etkilerini interlökin -18 (IL-18) biyobelirteci ile erken dönemde ortaya koymayı amaçladık. Aynı zamanda, IL-18'in hangi testle ve örneklemeyle güvenli olacağını da tespit etmek istedik. Gereç yöntem: Çalışmamıza Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Etik Kurul onayı alındıktan sonra, elektif KPB altında izole KABG uygulanacak 40 hasta dahil edildi.Hastalar 20 'şer kişilik 2 gruba ayrıldı. Birinci gruba KPB sırasında pulsatil akım, ikinci gruba ise pulsatil olmayan akım uygulandı. Hastalarda ameliyat öncesi ve KPB'dan 12 saat sonra, serum örneklerinden ELIZA, idrar örneklerinden ise ELIZA, Western blot ile IL-18 ve proteomiks ile proteom çalışıldı. Hastalardan ameliyat öncesinde ve KPB bitimi sonrası 12-24-48 saatlerde serum örneklerinde kreatinin değerlerine bakıldı. Akut böbrek hasarı (ABH) tanımı, serum kreatinin değerlerinde operasyon öncesine göre 0.3 mg/dl artış olması ile kabul edildi. KPB sonrası pulsatil ve pulsatil olmayan akım uygulanan hastalarda ABH gelişim oranları karşılaştırıldı. Ayrıca kreatinin ve IL-18 değerleri her iki grup arasında karşılaştırıldı. Bulgular: KPB uygulanan hastaların 11(%27.5)' inde ABH gelişti. Bunların 2' (%18.1) si pulsatil, 9 (%81.9) u pulsatil olmayan akım uygulanan grupta meydana geldi.
Özet (Çeviri)
Objective: In this study, it is aimed to present affects of pulsatile and non-pulsatile flow on kidney for patients will be treated isolated coronary arterial bypass grafting (CABG) under cardiopulmonary bypass (CPB) by interleukin -18 (IL-18) biomarker in early period. We also would like to determine that which test or sampling method will be reliable for IL-18. Instruments and Methods: After obtaining approval of the Ethics Committee of Faculty of Medicine, Kocaeli University, we have included 40 patients, who will be treated isolated CABS under elective CPB, to our study. These patients are separated in 2 groups, in which 20 patients for one group. First group is applied pulsatile flow during CPB, and the second group is applied non-pulsatile flow. ELIZA is examined for serum samples and urine samples of these patients, Western blot and IL-18, and proteomics and proteome are examined preoperatively and after 12 hours from CPB. Creatinine values of these patients are studied with their serum samples in preoperative period and after 12-24-48 hours from CPB. Acute renal damage (ARD) diagnose is accepted according to the 0.3 mg/dl increase in serum creatinine values by considering preoperational values. After CPB, ARD development ratios are compared for patients applied pulsatile and non-pulsatile flow. Furthermore, creatinine and IL-18 values are compared between both groups. Findings: 11 (27.5%) of CPB applied patients are diagnosed with ARD, 2' (18.1%) of them occurred in the group, which is applied pulsatile flow, and 9 (81.9%) of them occurred in the group is applied non-pulsatile flow.