Retrosternal guatrda sternotomi ve torakotominin yeri
  1. Tez No: 457590
  2. Yazar: SEYMUR SALİH MEHMETOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SALİH TOPÇU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Retrosternal guatrlar nadir görülen bir durum olup, genellikle servikal kollar insizyonu ile eksize edilebilen, benign natürde tümörlerdir. Retrosternal guatr tespit edildiğinde, eğer hastanın medikal durumu operasyona uygun ise, rezeksiyon düşünülmelidir. Bu tez çalışmasında uygulanacak cerrahi yaklaşımın preoperatif belirlenebilmesi için hastanemizde RSG nedeni ile opere edilmiş olgular retrospektif olarak incelendi. Kocaeli Üniversitesi hastanesinde 2006-2013 yılları arasında guatr nedeni ile opere edilen 1817 olgudan 148'inde (%8) retrosternal guatr saptandı. RSG'li olguların 126'sında Collar insizyon total tiroidektomi için yeterli olup, 22 (%14.8) olguda Collar insizyona ek insizyon gereksinimi olduğu görüldü. Collar insizyonuna ek insizyon uygulanmış 22 hasta çalışmaya alındı. Hastalar yaş, cinsiyet, semptomlar, guatrın mediastinal lokalizasyonu, guatrın mediastinal uzanımı, guatrın trakea ve vasküler yapılarla ilişkisi tiroid çapı, rekürrens, trakea basısı özellikleri histopatolojik tip özellikleri göz önüne alınarak ve postoperatif komplikasyonları değerlendirilerek incelendi. Hastalarda tiroid lokalizasyonu ve boyutu preoperatif boyun ve toraks BT ile değerlendirildi. Parsiyel yada total sternotomi veya torakotomi ihtiyacı tahmin edildi ve operasyon hazırlıkları bu tahminlere göre yapıldı. Elde edilen sonuçlara göre; RSG dokusu aortik ark hizasında ise servikal kollar insizyonu, aortik ark hizasının altında ise kollar insizyona ek olarak parsiyel sternotomi öneriyoruz. Azygos ven hizasına uzanan RSG'li olgularda guatr dokusu prevasküler yerleşimli ise ek insizyon olarak parsiyel sternotomi, pretrakeal, retrotrakeal, retroözefageal yerleşimli ise kollar insizyon ile birlikte total sternotomi öneriyoruz. Sol atrium hizasına uzanan ve intertrakeoözefageal veya retroözefageal yerleşimli guatr dokusu varlığında kollar insizyona ek olarak sağ torakotomi ile yaklaşımın eksizyon açısından daha yararlı olacağı kanısındayız. Ayrıca ektopik guatrlı olgularda total sternotomi ile yaklaşımın eksizyon için genellikle yeterli olacağını düşünmekteyiz. Retrosternal guatrlı olgularda doğru preoperatif değerlendirme ile ek insizyon gereksiniminin önceden belirlenebileceği ve böylece düşük morbidite ile güvenli bir şekilde eksizyon yapılabileceği kanısındayız.
Özet (Çeviri)
Retrosternal goiter is a rare benign tumor and generally can be excised with cervical collar incision. When retrosternal goiter is detected; if the patient's medical condition is available for the operation, resection should be considered. In this study, patients who underwent surgery in our hospital with retrosternal goiter were analyzed retrospectively in order to determine preoperative surgical approach. In Kocaeli University hospital, 1817 patients underwent surgery with the cause of goiter between the years 2006-2013 and retrosternal goiter is detected in 148 (%8) of these patients. Collar incision was sufficient in 126 patients with retrosternal goiter and additional incision was performed to 22 (%14.8) patients. These 22 patients are included in our study. Patients were examined by considering age, gender, symptoms, mediastinal localization and extension of goiter, contiugity of goiter between trachea and vascular structures, diameter of thyroid gland, recurrence, tracheal compression, histopathological type and postoperative complications. Requirement of thoracotomy or partial-total sternotomy incisions were estimated preoperatively by evaluating thyroid gland localization and size with neck and chest computed tomography scan and patients were prepared according to these estimations for surgery. According to the results obtained we are suggesting; collar incision if the retrosternal goiter tissue is at the level of aortic arch and additional partial sternotomy if the retrosternal goiter tissue is below the aortic arch level. Additional partial sternotomy is suggested for patients with prevascular retrosternal goiter and total sternotomy is suggested for patients with pretracheal, retrotracheal and retroesophagial goiter if the goiter tissue is extended to the level of azygos vein. It is more beneficial to approach with right posterolateral thoracotomy incision to the patients with retroesophagial or intertracheoesophagial localized retrosternal goiter which is extended to left atrium level. Additionally, it is sufficient to approach with total sternotomy to the patients with ectopic goiter. The necessity of additional incisions can be determined with an accurate preoperative evaluation, thus excision can be performed with lower morbidity to the patients with retrosternal goiter.