Fibromiyalji sendromunda transkraniyal doğru akım stimülasyon tedavisi
Treatment of Trancranial Direct Current Stimülation in Fibromyagia Syndrome
- Tez No: 457600
- Danışmanlar: PROF. DR. ERBİL DURSUN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
FMS, etiyolojisi tam olarak bilinmeyen, yaygın vücut ağrıları, belli anatomik bölgelerde hassas noktalar ve yorgunluk ile kendini gösteren bir kronik ağrı sendromudur. FMS'de tedavinin ana unsurları hasta eğitimi, farmakolojik tedaviler, özellikle aerobik egzersizi içeren fizik tedavi ve rehabilitasyon uygulamaları olup hastaların semptomlarının yeterli derecede azaltılması güçlük arz etmektedir. Randomize, prospektif, çift kör olarak yaptığımız bu çalışmada FMS tanısı ile takip edilmekte olan kadın hastalarda anodal tDAS etkinliğinin plasebo tDAS ile karşılaştırmalı olarak araştırılması amaçlanmıştır. Hastalar randomize olarak anodal tDAS ve plasebo tDAS olmak üzere 2 gruba ayrıldı. tDAS grubundaki hastalara M1 bölgesine 10 gün süreyle 2 mA/20 dakika anodal tDAS uygulandı. tDAS grubunda 22 hasta, kontrol grubunda 14 hasta çalışmayı tamamladı. Tüm hastalara uygulama öncesi, 10, 30 ve 60. günlerde VAS-A, VAS-Y, BAS ve BDS, FIQ ölçekleri ve 30 ve 60. günlerde SF-36 ölçeği kör bir araştırmacı tarafından uygulandı. Tedavi öncesinde tüm demografik ve klinik parametrelerde gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmadı (p>0.05). Grup içi değerlendirmelerde; tDAS grubunda başlangıca göre VAS-A, VAS-Y ve FIQ skorlarında 10, 30 ve 60.
Özet (Çeviri)
FMS is a chronic pain syndrome characterized by diffuse musculoskeletal pain, tender points in specific anatomic regions and fatigue and its etiology is currently unknown. The main elements in the treatment of FMS are patient education, pharmacological treatment, physical therapy and rehabilitation applications particularly including aerobic exercise and sufficient degree of reduction in the symptoms of patients poses difficulties. In this randomized, prospective, double-blind study, it was aimed to investigate the efficacy of anodal tDCS over placebo tDCS in female patients with a diagnosis of FMS. Patients were randomly divided into 2 groups; anodal tDCS and placebo tDCS. 2 mA/20-minute anodal tDCS was applied to M1 region for 10 days in tDCS group. 22 patients in tDCS group and 14 patients in the control group completed the study. VAS-A, VAS-Y, BAS and BDS, FIQ scales at 0, 10, 30 and 60 days and SF-36 scale at 30 and 60 days were performed by a blinded investigator to all of the patients. No statistically significant differences between groups were detected regarding all demographic and clinical parameters prior to treatment (p> 0.05).