Design and modelling of terahertz phase shifters using corrugated planar goubau lines
Oluklu düzlemsel goubau hatları ile terahertz faz kaydırıcı modellemesi ve tasarımı
  1. Tez No: 457647
  2. Yazar: MUHAMMED ABDULLAH UNUTMAZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. MEHMET ÜNLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Bu tezde terahertz bandında çalışmak üzere oluklu düzlemsel Goubau hatları ile faz kaydırıcı tasarımı hedeflenmiştir. İlk olarak, oluklu yüzey dalga kılavuzu olan domino plazmonlar üzerinde yüzey plazmonların iletimi incelenmiştir. Analiz ve simulasyonlar Drude modeli ile Drude-Lorentz modellerine dayanmaktadır. Bu modeller domino plazmonların iletim bandı simulasyonlarında da kullanılmıştır. Eşdüzlemsel dalga kılavuzları ve dikdörtgensel dalga kılavuzlarından oluklu düzlemsel Goubau hatlarına geçişler araştırılmış ve bu esnada yeni bir dalga kılavuzu literatüre kazandırılmıştır. X-bandında ve terahertz bandında oluklu düzlemsel Goubau hatlarının effektif dielektrik sabiti modellemesi yapılmış ve terahertz bandında 11 farklı faz kaydırıcının kılavuzlanmış dalga numarası ve ABCD matrisi ile 250, 275 ve 300 GHz frekanslarında tasarımı sunulmuştur. Bu tezde sunulan tasarımlar ilerleyen dönemlerde MEMS anahtarlar ile geliştirilebieceği için MEMS üretim metodlarından bazılarının gerçeklenmesi ve optimizasyonu da bu tez kapsamında sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, design of terahertz phase shifters is aimed. The electromagnetic wave propagation through a corrugated surface waveguide, namely domino plasmons, is analyzed in terms of surface plasmons. Drude model and Drude-Lorentz model are utilized in analysis and simulations of the propagation of the electromagnetic wave along domino plasmons in addition to transmission band estimation and simulations of domino plasmons. Transitions from coplanar waveguide and rectangular waveguide to corrugated planar Goubau lines are also investigated. A new type of waveguide is invented during investigation of the transition from rectangular waveguide to corrugated planar Goubau lines. Moreover, the effective dielectric constant of corrugated planar Goubau lines is modeled at either X-band and terahertz band. Two different design approach of eleven different phase shifters at 250, 275, and 300 GHz are presented. Finally, since this thesis work be expanded by addition of MEMS switches, the realization and optimization of various MEMS fabrication techniques are summarized