Agrobacterium vitis ile bulaşık asma kalemlerine sıcak su uygulamalarının kalem gelişimi ve fidan randımanı üzerine etkileri
The effects of hot water treatment to grape cuttings infected with Agrobacterium vitis on rooting of cuttings and efficiency of seedlings
  1. Tez No: 457682
  2. Yazar: İBRAHİM YILDIRIM
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ADEM YAĞCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 42
Özet
Hastalık ve zararlılarla mücadele etmede sıcak su kullanımı, fiziksel mücadele yöntemlerinden birisidir. Uygulamada dikkat edilecek husus; bitkinin dayanabildiği sıcaklık derecesini ve süresini belirlemektir. Bu çalışma ile; Narince üzüm çeşidine ait hem Agrobacterium vitis ile bulaşık hem de sağlıklı çeliklerin farklı sıcaklık derecelerinde (45, 46, 48, 50, 52, 54, 55 ve 56 ºC) 30 dakika süre ile sıcak suda bekletmenin gözlerde canlılık seviyeleri üzerine etkisinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Kanserli kalemlerde uyanma oranı (%65.8) düşük olmuştur. Sağlıklı çeliklerde 50 °C sıcaklığa kadar sıcak su uygulamaları gözlerde sürmeyi/uyanmayı teşvik ederken kanserli çeliklerde azalma meydana getirmektedir. Sağlıklı çeliklerde 50 °C dereceden sonraki her 1 derecelik sıcaklık artışı uyanmada yaklaşık %7.7 oranında bir azalışa neden olmaktadır. 45 °C, 50 °C ve 55 °C sıcaklıklarda 20, 30 ve 40 dakika sürelerde kalemlerin su içerisinde bekletilmesi fidanlarda I. boy, II. boy, toplam fidan randıman ile sürgün uzunluğu değerlerinde istatistiki bir farklılık göstermemiştir. Fakat özellikle toplam fidan randımanı değerinde 50 °C lik suda 20 dakika bekletmede %72.7 ile en yüksek değeri almıştır. En düşük fidan randımanı değeri ise 55 °C de 40 dakika süre ile suda bekletme %42.7 almıştır.
Özet (Çeviri)
Using hot water against agricultural pest and diseases is one of the physical management methods. The point to be noticed in the application is to determine the degree of temperature and the duration that the plant can withstand. The aim of this study is to determine the vitality levels at the plant buds of both infected with Agrobacterium vitis and healthy plant cuttings belonging to the Narince grape variety after treated with hot water at different temperature degrees of 45, 46, 48, 50, 52, 54, 55 and 56 ºC for 30 minutes. Plant propagating materials, they were infected A. vitis, was occurred to be low (%65.8). In healthy plant propagating materials, while hot water treatments by 50 ºC encouraged bud break in buds, it caused inclines in cancered plant propagating materials. Every 1 degree ºC increase after 50 ºC caused approximately %7.7 decrease in bud break in buds in healthy plant propagating materials. Keeping cuttings in the water 45 ºC, 50 ºC and 55 ºC for 20, 30 and 40 minutes didn't cause any difference statistically in the efficiency of 1. and 2. grade seedlings and the values of shoot length. However especially total value of seedling efficiency reached to %72.7 which was the highest value when keeping in 50 ºC water for 20 minutes while it reached to the lowest value which was %42.7 when keeping 55 ºC water for 40 minutes.