Çinko iyonunun tayini için tümüyle katı-kontak PVC membran elektrot hazırlanması ve karakterizasyonu
Prepration of solid-contact PVC membrane electrode for the determination of zinc ion
  1. Tez No: 457683
  2. Yazar: FURKAN BEDİR EGELİ
  3. Danışmanlar: PROF. ÖMER IŞILDAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu çalışmada, çinko iyonunun biyolojik sıvılar, gıdalar ve çevre örnekleri gibi numunelerde tayinini gerçekleştirmek amacıyla çinko iyonuna duyarlılık gösteren ve iyonofor özellik sergileyen bileşikler kullanılarak mikro boyutlarda tümüyle katı hal kontak PVC-membran sensörler hazırlandı. Hazırlanan sensörlerin, potansiyel değişim, doğrusal çalışma aralığı, cevap zamanı, seçicilik, tekrarlanabilirlik ve pH çalışma aralığı gibi durgun ortam potansiyometrik davranışları incelendi. Hazırlanan membranlardan en iyi potansiyometrik davranışı sergileyen tetrabutylthiuramdisulfide iyonoforu ile hazırlanan PVC-membran elektrotun çinko çözeltisinin derişim değişimlerine karşı potansiyometrik özellikleri incelendi. Hazırlanan tümüyle katı hal-kontak çinko-seçici elektrot, çinko iyonunun her on katlık derişim değişimine karşı yaklaşık olarak 19.9–49.0 mV arasında potansiyel farklar oluşturmuş ve çizilen doğrunun r2 değeri ise 0.9814 olarak belirlenmiştir. Elektrotun cevap süresinin 3-4 saniye olduğu ve tekrarlanabilir potansiyeller verdiği görüldü. Ayrıca elektrotun çinko iyonuna karşı seçici davranabilmekte ve pH 5–11 arasından ortamdan etkilenmeden çalışabilmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, all solid state contact PVC-membrane sensors at micro sizes have been prepared using compounds with zinc ion selectivity and ionophore property against zinc ion in biologically liquid, food and environment samples. Stable medium potential behaviors like potential variations, linear working interval, response time, selectivity, reproducibility, and pH working interval were investigated. The potentiometric properties of best potentiometric attitude presenting one of the prepared membranes, PVC-membrane electrode containing tetrabutylthiuram disulfide compound were investigated against concentration changes of Zinc solution. Prepared electrode responded to zinc ion by forming between approximately19.9–49.0 mV potential difference for each of tenfold electrode deconcentrating change and r2 value was determined as 0.9814. It was observed that the response time of electrode was 3-4 seconds and gave reproducible potentials. In addition, electrode could be selective against zinc ion and work between pH 5 and 11 without any matrix effect.