Sonlu sayıda süreksizlik noktasına sahip süreksiz katsayılı Dirac operatörü için düz ve ters problemler
Direct and inverse problems for discontinuous Dirac operators with finite number of transmission conditions
  1. Tez No: 457697
  2. Yazar: MERVE ARSLANTAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YALÇIN GÜLDÜ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu tez dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde; çalışmada kullanılan temel bilgi ve kavramlar ile bir boyutlu Dirac sistemi ve özellikleri yer almaktadır. İkinci bölümde, tez konusuyla ilgili genel bilgiler ile daha önceden yapılmış olan çalışmalardan bahsedilmektedir. Üçüncü bölümde, belirlenen probleme karşılık gelen uzay oluşturulmuş, bu uzay üzerinde norm tanımlanmış ve probleme karşılık gelen operatör modeli bu uzay üzerinde kurulmuştur. Ele alınan problemin özfonksiyonlarının integral gösterimleri ile bu özfonksiyonların asimptotikleri elde edilmiştir. Dördüncü bölümde ise problemin karakteristik fonksiyonu tanımlanmış ve özfonksiyonların elde edilen asimptotikleri kullanılarak karakteristik fonksiyonun asimptotik ifadesi verilmiştir. Daha sonra problemin Weyl çözümü ile Weyl fonksiyonu oluşturulmuştur ve son olarak ele alınan problem için, belirlenen Weyl fonksiyonuna ve bazı spektral verilere göre teklik teoremleri ispatlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of four parts. In the first part, the basic information and concepts used in this study and one dimensional Dirac system with its properties are mentioned. In the second part, general information about subjected thesis and previous studies related to this topic are given. In the third part, the space that corresponds to problem is introduced, the norm on this space is defined and the operator model that corresponds to the given problem is constructed on this space. The integral equations and asymptotics of eigenfunctions of the problem are obtained. In the fourth part, the characteristic function of the problem is defined and the asmptotic formula of the characteristic function is given by using obtained asymptotics of eigenfunctions. Then the Weyl solution and the Weyl function of the problem are formed. Finally for considered problem, some uniqueness theorems are proved by using Weyl function and some spectral data.