Kumarlı-Mısırören (Kangal-Sivas) güneyinde yeralan pliyo-kuvaterner yaşlı volkaniklerin petrolojisi
Petrology of the plio-quaternary volcanics in the south of Kumarli-Misirören (Kangal-Sivas)
  1. Tez No: 457696
  2. Yazar: SULTAN TAŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TANER EKİCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Çalışma alanı Sivas iline bağlı Kangal ilçesinin 15 km B-GB'sında yer almaktadır. Çalışma alanında Geç Miyosen ile Pliyo-Kuvaterner yaş aralığına sahip litolojiler gözlenmektedir. Birimler alttan üste doğru Geç Miyosen-Pliyosen yaşlı Kangal Formasyonu ile başlamakta, Kangal Formasyonunun üzerine de uyumlu olarak Üst Pliyosen yaşlı Uzunyayla Formasyonu gelmektedir. Uzunyayla Formasyonu üzerine ise uyumsuzlukla Pliyo-Kuvaterner yaşlı Göbekören Bazaltı ve yine onu da uyumsuz olarak Kuvaterner yaşlı alüvyonlar üzerlemektedir. İnceleme alanında bulunan Geç Miyosen-Pliyosen yaşlı Kangal Formasyonu, yaklaşık 200 m kalınlığa sahip olup, kumtaşı, çamurtaşı ve yer yer linyit bantlarından oluşmaktadır. Kangal Formasyonunun üzerine ise uyumlu olarak yerleşmiş olan Uzunyayla Formasyonu Gastropotlu marn ve gölsel kireçtaşlarından oluşmaktadır. Bu formasyonların üzerinde ise uyumsuz olarak yerleşmiş Geç Pliyosen yaşlı yaklaşık 10 m kalınlığa sahip koyu kahve-siyah renkli, gözenekli, hava kabarcıklı masif ve sütunsu bazaltlardan oluşan Göbekören Bazaltı ise çoğunlukla bazaltlardan, daha az ise trakibazaltlardan oluşmaktadır. Göbekören bazaltı jeokimyasal olarak da alkalin karakter sergilemektedir. Göbekören bazaltı hem mineralojik-petrografik hem de jeokimyasal olarak irdelendiğinde bazaltlardan trakibazaltlara doğru olivin ve klinopiroksen fraksiyonlanmasının varlığı belirlenmiştir. Yapılan jeokimyasal incelemeler sonucun da Göbekören bazaltın da hafif nadir toprak elementlerin ağır nadir toprak elementlere göre daha fazla zenginleşmiş olduğu gözlenmiştir bu durum ise magmadaki kristallenme esnasında kabuksal kökenli malzeme katkısının olabileceğini göstermektedir. Ayrıca Göbekören bazaltın da kısmi ergime miktarı trakibazaltlardan bazaltlara doğru artış göstermektedir. Sivas baseni içerisinde yer alan Göbekören bazaltı litosferik incelmenin bir sonucu olarak oluşmuş kıtasal levha içi kökenli plato bazaltlarıdır.
Özet (Çeviri)
The study area is located at 15 km W-SW of Kangal district of Sivas province. Lithological units are observed in the study area ranging from Late Miocene to Plio-Quaternary in age. The rocks units start with Late Miocene-Pliocene Kangal Formation and Upper Pliocene Uzunyayla Formation conformably overlies the Kangal Formation. Uzunyayla Formation is uncomfortably overlain by the Plio-Quaternary Göbekören basalt and again uncomfortably over the Quaternary alluvium. The Late Miocene-Pliocene Kangal Formation has a thickness of about 200 m in the study are and consists of sandstone, mudstone and lignite bands in some places. Uzunyayla Formation consists of marl and lacustrine limestone which was placed in conformity to Kangal Formation. Above these formations, Late Pliocene Göbekören basalt which is composed of dark Brown-black colour, porous, air-bubbled massive and columnar basalts with an approximate thickness of 10 m which is composed mostly from basalt and less from trachybasalt. Göbekören basalt characterizes alkaline as geochemically. Both geochemical analyses and mineralogical observations show that there are olivine and clinopyroxene fractionation from basalts to trachybasalt. As a result of the geochemical investigations, it was observed that Göbekören basalt has more enriched mild rare earth elements than heavy rare earth elements which suggest that the crustal material may be added during the crystallization in the magmatism. In addition, the amount of partial melts increases from trachybasalt to basalts. Göbekören basalt which is located in Sivas Basin is continental plate basalts which is formed as a result of lithospheric thinning.