PMDA-çapraz bağlı nanosüngerlerle ketoprofenin inklüzyon komplekslerinin sentezi
The synthesis of inclusion complexes of ketoprofen with PMDA-crosslinked nanosponges
  1. Tez No: 457702
  2. Yazar: HALİL İBRAHİM ÇETİNTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMA SALGIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Yeni nano boyutlu ilaç salım sistemi olarak önerilen siklodekstrin (CD) temelli nanosünger (NS)'ler, üç boyutlu ağ içinde bulunan nano boyutta yapıya sahip aşırı çapraz bağlı CD polimerlerdir. NS'ler küresel morfolojiye sahip katı partiküllerdir ve çözünürlüğü düşük olan moleküller için yüksek çözme gücüne sahip oldukları bilinmektedir. CD'lerin çeşitli konuk molekül/ilaç ile inklüzyon kompleksleri oluşturmaları en ilgi çekici özelliklerinden biridir. NS suda çözünürlüğü düşük moleküllerin çözünürlüğünün artırılmasında, parçalanan maddelerin korunmasında, sürekli salım sistemlerinin elde edilmesinde veya nanotıp için yenilikçi ilaç taşıyıcı sistemlerin tasarımında kullanılabilir. Piromellitik dianhidrit (PMDA) çapraz bağlayıcı olarak kullanıldığında ester bazlı NS oluşturulmaktadır. Bu NS'ler ilaç salım hızını değiştirebilir ve hatta hızlı salım formülasyonları için güçlü bir ilaç taşıyıcısı olmasından dolayı biyolojik bariyerler arasında ilaç emilimini artırmak için kullanılabilir. Bu çalışmanın amacı farmasötik kullanım için ilaç taşıyıcısı olarak PMDA-çapraz bağlı siklodekstrin bazlı nanosünger (CDNS) sentezlemek ve NS-ketoprofen (KP) inklüzyon komplekslerini oluşturarak sudaki çözünürlüğü düşük olan olan KP'nin çözünürlüğünü artırmaktır. NS sentezi üzerine katalizör trietilamin (TEA) etkisi, CD/ PMDA oranı, tepkime süresi ve kurutma süresi gibi parametrelerin etkisi incelenmiştir. İlaç yükleme etkinliği farklı yükleme koşullarında sıvı kromatografi analizleri ile değerlendirilmiştir. NS ortalama partikül boyutu ve zeta potansiyeli Zetasizer cihazı ile belirlenmiştir. NS kimyasal yapısı FTIR-ATR spektroskopisi ile belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Cyclodextrin (CD)-based nanosponge (NS), which is proposed as a new nanosized delivery system, are hyper-cross-linked cyclodextrin polymers nanostructured within a three-dimensional network. They are solid particles with a spherical morphology that have been reported to have a very high solubilizing power for poorly soluble. The formation of inclusion complexes with wide variety of guest molecule/drug is one of the most interesting properties of CD. The NS could be used to improve the aqueous solubility of poorly water-soluble molecules, protect degradable substances, obtain sustained delivery systems or design innovative drug carriers for nanomedicine. Ester NSs are formed when pyromellitic dianhydrite (PMDA) is used as crosslinker. Ester NSs can modify the rate of drug release and can be used to enhance drug absorption across the biological barriers, serving as a potent drug carrier even in immediate release formulations. The aim of this study is to sythesize PMDA-crosslinked cyclodextrin based nanosponge (CDNS) as drug carrier for pharmaceutic use and to enhance the solubility of ketoprofen (KP), which is very slightly soluble in water, by forming NS-KP inclusion complex. The effects of reaction parameters on NS synthesis such as the presence of catalyst triethylamine (TEA), the molar ratio of CD/PMDA, the reaction time and drying time were examined. The drug loading efficiency were assessed by liquid chromatography analysis at different loading conditions. The avarage particle size and zeta potential of NS were determined by Zetasizer. The chemical structure of the NS was analyzed by FTIR-ATR spectrometry.