Tek kişilik yatak koltuk mekanizması tasarımı ve kinematik analizi
Reclining chair mechanism design and kinematic analysis
- Tez No: 457701
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HACI ALİ ERTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu çalışmada tek kişilik yatak koltuk mekanizmasının sentezi ve kinematik analizi yapılmıştır. Mekanizmaların genel yapısından ve sınıflandırılmasından bahsedilmiş ve çalışmada kullanılan mekanizmanın özellikleri belirtilmiştir. Boyutlandırma ve katı model bilgisayar ortamında hazırlanıp mekanizmanın analitik yöntemlerle kinematik analizinde geometrik ve cebirsel esaslardan hareketle mekanizmanın uzuvlarına ait konum, hız ve ivme bağıntıları bulunmuştur. Analitik yöntemler çok uzuvlu mekanizmalar için uzun ve zahmetlidir. Bu nedenle Solidworks yardımı ile boyutlandırılmış mekanizma, MATLAB Simmechanics kısmına aktarılarak modellenmiştir. Mekanizmanın kinematik analizi Simmechanics yardımı ile yapılmıştır. Her bir mekanizma uzvuna sensör tanımlanarak istenilen noktada ve açıda konum, hız ve ivme değerleri bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study was conducted in single sofa bed mechanism and kinematic analysis.It has been mentioned about the general structure and classification of mechanism. And prepared the mechanism of the computer in the position of the geometric and algebraic principles of the movement mechanism of the limb kinematics analysis with analytical methods, velocity and acceleration correlation was found. Analytical methods is a long and laborious for multi link mechanism. There fore dimensioned with Solidworks aid mechanism modeled by transferring part of the MATLAB Simmechanics. Kinematic analysis of the mechanism are made with the help Simmechanics. Each limb mechanism on the sensor at the desired point in defining the location and angle, velocity and acceleration valves were found.