Sosyo-ekonomik durumları farklı bölge kreş ve gündüz bakımevlerinde beslenen 3-6 yaş grubu çocuklarının genel beslenme-büyüme-gelişim ve barsak parazit durumlarının araştırılması
- Tez No: 30129
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 1988
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gastroenteroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
ÖZET Sosyo-ekonomik farklılık gösteren iki ayrı gündüz bakımevi ne devam eden 3-6 yaş grubu çocukların, beslenme, büyüme -gel isme ve barsak parazit durumları incelenerek her iki gündüz bakımevi birbiri ile karşılaştırıldı. Her iki gündüz bakımevindeki çocukların aile durumlarını ve evdeki beslenmelerini saptamak için ailelerle ve gündüz bakımevindeki sorumlu ile anket soruşturması yapıldı. Çocuklar 3 gün süre ile izlenerek gündüz bakımevindeki besin tüketimleri, günlük ortalama aldıkları enerji ve besin öğeleri miktarları sap tandı. Ayrıca her çocuktan 3 kez olmak üzere, 3 gün süre ile gaita alınarak barsak parazit durumları saptandı. Araştırma verilerine göre, Özel gündüz bakımevine devam eden çocukların günlük ortalama besin tüketim miktarları, ülkemiz için geliştirilmiş tüketim standartları ile karşılaştırılmış, kamu gündüz bakımevindeki çocukların kalsiyum, tiamin ve riboflavini; özel gündüz bakımevi çocuklarının ise kalsiyum ve niasini Ortalamanın Üzerinde tükettikleri saptanmış, istatistiksel değerlendirmede iki ortalama arasındaki farkın önem kontrolünde anlamlı bulunmuştur (P < 0.01) (P < 0.05). Ayrıca her iki gündüz bakımevi çocuklarının günlük enerji ve besin öğeleri alımı açısından karşılaştırılmış, özel gündüz bakımevi çocuklarının günlük enerji, protein, demir, niasin, kalsiyum, ribofla vin! daha fazla tüketirken kamu gündüz bakımevi çocuklarının A vitaminini daha fazla tükettikleri saptanmış ve her iki gündüz bakımevindeki çocukların enerji ve besin öğeleri miktarları istatistiksel olarak değerlendirilmesinde iki ortalama arasındaki farkın önem kontrolü kullanılmış ve anlamlı bulunmuştur (P 0.05). Çocukların 3-6 yaş dönemleri fiziksel ve mental gelişmeleri için çok önemli olduğundan ve gündüz bakımevine devam eden çocukların beslenmelerinin 1/2 si gündüz bakımevinde geçtiği için buradaki beslenmelerine çok önem verilmeli, bir diyetisyen kont rolünde dengeli bir şekilde beslenmelerinin sağlanması, ayrıca sanitasyon konusunda ailelerin ve çocukların eğitilmeleri gerekmektedir. -66-
Özet (Çeviri)
SUMMARY Nutrition, growing state and intestinal parasites were in vestigated in 3-6 age group children who were in 2 socio-econo- mically different kindergarten. Both kindergartens were compared with each other. Parents and kindergarten teachers were questionnaired to evaluate the family structure and nutrition quality at home. Amount of focal consumption, daily avarage energy and food ele ments intake of the children were investigated for 3 days. In addition, feces samples of each child were analized 3 times a day for 3 days concerning parasites. The amount of daily avarage food consumption of the children who were in private kindergarten was compared with the consumption standards of our country. It was found out that the children in public kindergarten have consumed calcium, thiamin, riboflavin more than recommended amounts on the other hand, children in pri vate kindergarten were consuming more calcium and niasin than recommended amounts. Statistically the difference between the two were important (P < 0.01) (P < 0.05). In addition, children in both kindergartens were compared with nespect to daily intake of energy and food elements. It was found out that the children in private kindergarten were consuming more daily energy, protein, iron, niasin, calcium, riboflavin and the children in public kindergarten were consuming more Vit.A. Statistically the difference between the two with respect to the amounts of energy and food elements were important (P < 0.01) (P < 0.05). Intestinal giardiasis were detected in 40 % of the children in private kindergarten. In public kindergarten 60 % of the children had intestinal giardiasis statistically the difference between the two groups were unimportant t (P > 0.05). 3-6 years of age is very important for both physical and mental growth. Nurtrition quality of the children in kindergartens is very important. For this reason, the equilibrium in nutrition must be arranged by a dietition. In addition education of parents and children in sanitation is mandotory. -67-