Bir MDF fabrikasında aydınlatma faktörünün iş sağlığı ve güvenliği açısından incelenmesi
Investigation of lighting factor at MDF factory in terms of occupational health and safety
  1. Tez No: 457714
  2. Yazar: İSMAİL ERDEM KIZILGÖZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TURHAN KURŞUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
İnsanlar algılamanın yaklaşık %85'ini görme duyuları aracılığıyla sağlarlar. Endüstri veya ofis ortamlarında uygun aydınlatma tüm çalışma görevlerini kolaylaştırır. İşyerlerinde uygun aydınlatma öncelikle çalışanın tehlikeli durumları veya tehlikeli davranışları görmesi açısından önemlidir. Uygun aydınlatma, çalışanın tehlikeyi görmesinin yanında, çabuk uygulama, doğru karar verme ve rahat görmesini de sağlar. İş sağlığı ve güvenliği açısından oldukça önemli olan aydınlatma faktörünün uygun olması; iş kazalarının azalması, çalışanların sağlıklarının korunması, çalışanların psikolojisi ve verimlilik açısından önemlidir. Bu çalışmada aydınlatma kavramını doğru anlamak için gerekli olan temel ışık ve aydınlatma kavramlarından, aydınlatma türlerinden, aydınlatma ergonomisinden bahsedilmiştir. MDF fabrikasında uygun aydınlatmanın ilk ilkesi olan aydınlık düzeyi ölçümleri ve değerlendirmesi yapılmıştır. Sonuç olarak uygun aydınlatma kriterleri ve gerekliliği özetlenmiştir.
Özet (Çeviri)
People receive about 85 percent of their information through their sense of sight. Whether in industrial or office settings, optimal lighting makes all work tasks easier. Optimal lighting in the workplace is primarily important for the employee to see unsafe situations or unsafe behaviors. Optimal lighting provides seeing danger and quick aplication, correct decision making and comfortable viewing as well. The lighting factor, which is very important for occupational health and safety, is suitable for the decline of work accidents, the protection of employees' health, the psychology of employees and productivity. In this study, basic light and lighting concepts, lighting types, lighting ergonomic are mentioned in order to correctly understand the concept of lighting. At the MDF factory, illuminance level measurement and assessment, is the first principle of optimal lighting, has been done. As a result, optimal lighting criterias and their necessity are summarized.