Düşey düzensizliğe sahip bitişik nizam betonarme binaların depremde çarpışma analizi
Earthquake induced collision analysis of adjacent RC structures which has vertical irregularity
  1. Tez No: 457716
  2. Yazar: ÖMER FARUK TEKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT PALA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Deprem Mühendisliği, Earthquake Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adıyaman Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Farklı dinamik karakterlere sahip yapılar deprem esnasında farklı salınım periyotlarına sahip olmaktadır. Deprem esnasında bitişik nizam olarak inşa edilen bu yapılar aralarında yeterli derz bırakılmamışsa birbirlerine çarparak ağır hasarlar oluşmasına sebep olmaktadırlar. Ayrıca yapıların taşıyıcı sistemlerinin düşey ve yatay düzlemlerde simetrik olarak tasarlanmaması ve düşey düzlemdeki ani burulma, rijitlik ve dayanım değişimlerinin olması da yapıların ağır hasar görmesine sebep olabilmektedir. Deprem sonrası yapılan araştırmalarda, meydana gelen hasarların birçoğunun bu tür çarpışmalardan kaynaklandığı görülmüştür. Bu tez çalışmasında da aralarında yeterli boşluk bırakılmamış düşey düzensizliğe sahip yapıların deprem esnasındaki davranışları incelenecektir. Çalışmada 1940 El Centro deprem kaydı kullanılarak B1, B2 ve B3 düzensizliğine sahip bitişik nizam yapılar SAP 2000 paket programı yardımı ile çözülerek herhangi bir düzensizliğin bulunmadığı durumdaki davranışları ile karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Structures with different dynamic behaviour is having different oscillation period during earthquakes. These structures built as adjacent to each other, they collide with and causing serious damage, if buildings are not separated properly from each other. Also not designed to be symmetrical the load bearing systems of structures in the vertical and horizontal plane and sudden changes of torsional, stiffness and strength on vertical plane, may also cause severe damage to the structures. Researches carried out it have been demonstrated that, most of the damage caused from these collisions, in after the earthquake. In this study, adjacent structures modelled with SAP2000, its dynamic behaviour were investigated during collisions which have vertical irregularities called in Earthquake Code. It was analysed displacements and pounding forces that may occur considering the El Centro (1940) earthquake. The results were compared with the structures which have not any irregularities and it is studied to determine the destructive effects of seismic pounding on structures which have vertical irregularities.