Toz metalurjisi ile üretilen TiNb alaşımının biyouyumluluk özelliğinin incelenmesi
The investigation of the biocompatibility properties of TiNb alloy produced by powder metallurgy
- Tez No: 457717
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adıyaman Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu çalışmada, Toz metalurjisi (TM) ve geleneksel sinterleme yöntemi ile gözenekli TiNb alaşımları üretildi. Üretilen numunelerin optik görüntüleri, SEM-EDX görüntü analizleri, XRD desen analizleri, DSC analizleri, basma dayanımları ve in vivo ortamda biyouyumlulukları incelendi. Üretim yapılırken toz karışımlarının homojen olması için, tozlar dönen bir kap içerisinde 12 saat süreyle karıştırıldı ve sonrasında farklı basınçlarda briketlendi. Briketlenen ham numuneler daha sonra farklı sıcaklıklarda 2 saat süreyle argon gazı korumalı bir fırın içerisinde sinterlendi. Böylece %4.4 ile %11.3 aralığında gözenekliliğe sahip numuneler üretildi. Sinterleme sıcaklığı ve briketleme basıncının artması ile gözenek oranlarının azaldığı görüldü. Üretilen numunelerin SEM-EDX analizlerinde α (hcp) ve β (bcc) fazlarının oluştuğu, sinterleme sıcaklığı ve soğuk presleme basıncının artması ile birlikte α+β Widmanstätten faz yapısının varlığı görüldü. XRD analizlerinde α ve β fazları ile birlikte α" martensit fazının da oluştuğu anlaşıldı. DSC eğrileri gösterdi ki, artan Nb miktarı ile faz dönüşüm sıcaklıkları azaldı. Üretilen numunelerin basma dayanımlarının kemiğin basma dayanımından daha fazla olduğu anlaşıldı. İn vivo ortamda yapılan biyouyumluluk çalışmasında yeni kemik ve fibröz doku oluşumunun iyi olduğu, ayrıca herhangi bir doku nekrozunun olmadığı anlaşıldı.
Özet (Çeviri)
In this study, porous TiNb alloys were produced by conventional sintering from powder metallurgy (TM) methods. Optical images of produced samples, SEM-EDX image analysis, XRD pattern analysis, DSC analysis, compression strengths and their biocompatibility in vivo environment were examined. For the homogeneity of powder mixtures during production, the powders were mixed in a rotating vessel for 12 hours and after that the powder mixtures were briquetted at different pressures. The briquetted green samples were then sintered in an frurnace protected by argon gas for 2 hours at different temperatures. Thus, porous samples with porosity from 4.4% to 11.3% were produced. It was seen that the porosity decreased with increasing sintering temperature and briquetting pressure. The SEM-EDX analyzes of the produced samples showed that the α (hcp) and β (bcc) phases formed, and also α + β Widmanstätten phase structure was seen with increasing sintering temperature and cold pressing pressure presence. In XRD analyzes, it was realized that extra α" martensite phase also formed together the α and β phases. DSC curves showed that phase transformation temperatures decreased with increasing Nb content. As a result, it was understood that the compressive strengthes of the produced specimens are higher than that of bone, and also the new bone growth around the specimens examined in the in vivo environment was good and there was no tissue destruction.