Sivas Tersiyer Havzası (Ulaş KB'sı) sölestin oluşumlarının kökeni, sedimantolojik ve petrografik özellikleri
The Origin of celestite occurrences in Sivas Basin (NW Ulaş) or tertiary age and their sedimentologic and petrographical properties
- Tez No: 45772
- Danışmanlar: PROF. DR. BAKİ VAROL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 198
Özet
Ill ABSTRACT Ph.D. Thesis THE ORIGIN OF CELESTITE OCCURRENCES IN SİVAS BASIN ( NW ULAŞ) OF TERTIARY AGE AND THEIR SEDIMENTOLOGIC AND PETROGRAPHICAL PROPERTIES Erdoğan TEKİN Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Geological Engineering Supervisor: Prof. Dr. Baki VAROL 1995, Page: 172; 20 i Jury: Prof. Dr. Baki VAROL : Prof.Dr. Şuayip ÜŞENMEZ : Assoc. Prof. Dr. Hüseyin YALÇIN Celestite mineralizations hosted by Tertiary deposits in Sivas basin present a great areal extention bordered by Şarkışla (Sivas) in the west and Refahiye (Erzincan) in the east. This study aims at investigating the stratigraphic, petrographical, mineraiogical and geochemical properties of celestite formations located NW of the Town of Ulaş. These formations present various bedding characteristics and have an age interval ranging from Upper Eocene to Mid- Miocene. All data acquired were utilised in explaining the origin of celestite formations and the physico-chemical conditions which lead to their formations. In addition, on intensive research was conducted over the sedimentology of Tertiary units. The oldest celestite mineralization zone is of Mid/Upper Eocene age and the sedimentological findings indicate that it's depositional environment is a relatively deep sea with a flysch character. The formation shows a transitional gradation with the older Paleocene formation at the bottom while it presents a partial transition and or local angular unconformity«« 11 jipsli birimlerden ibarettir. Yer yer sığ sulu sabkha yer yerde alüvyal yelpaze düzlüğü özelliğindeki bu formasyon tabanda jipsli bir seviye içermektedir. İşte bu jipsli-killi seviyeler içerisinde yumrular şeklinde ikinci sölestin mineralleşme zonu yeralmaktadır. Üçüncü ve önemli miktardaki sölestin mineralleşmelerinin izlendiği zonda, Orta Miyosen yaşlı Hacıali formasyonunun Purtepe üyesi masif jipsleridir. Derin sulu sabkha ortamında çökelmiş yer yer kiltaşı arabandları da içeren Purtepe üyesi masif jipsleri, yeşil-gri renkli olup kalınlığı oldukça fazladır. Bunlar içerisindeki sölestin oluşumları büyük boyutlu mercekler şeklinde olup, masiv- som karakterdedir. Sivas havzasında işletilen ve ekonomik boyuttaki yataklarda bunlardır. Yapılan petrografik çalışmalarda sölestinler çubuksu-prizmatik, yarı özşekilli tabuler ve lifsi-ışınsal kristallerden ibaret olup; bunlarda mikrodokuya yönelik olarak gerçekleştirilen SEM çalışmalarında ise zonlu büyüme yapıları, yönlenmiş kapantılar, düzensiz serbest büyümeli kristaller ile geç zamanlı mikro erime-çözülmeler görülmüştür. Gerçekleştirilen mineralojik amaçlı çalışmalarda ise sölestinlerin; saf-jipsli-karbonatlı türde oldukları, oluşumlarında epitermal kökenli sıcak çözeltilerin etkisini işaretleyen önemli bazı metalik cevher mineral parajenezlerinin bulunduğu belirlenmiştir. Yine yapılan jeokimyasal amaçlı çalışmalarda da sölestinlerin epijenetik kökenli olduklarını işaretleyen bazı önemli iz elementler bulunmuştur. Bu sonuçlardan hareketle ve sölestinin oluşum koşullarını aydınlatabilmek için yapılan sıvı kapanım çalışmalarında ise, yüksek sıcaklık (200-360 °C) ve tuzluluk (% 14-23 NaCI eşdeğeri) değerleri elde edilmiştir. Sıvı kapanım çalışmalarında dikkati çeken bir sonuç; sıcaklıkların yaşlıdan gence doğru azalması, buna karşılık ise tuzlulukların sabit kalmasıdır. Sölestinlerin Sr+2 iyon kaynağının açığa çıkartılması için yapılan Sr^/86 izotop çalışmalarında; kaynağın Orta Miyosen yaşlı Purtepe üyesi masif jipsleri olduğu, ancak Sr+2 konsantrasyonuna bölgedeki Üst Miyosen- Pliyosen (?) yaşlı bazaltik volkanitler ile Purtepe üyesi masif jipslerinin anhidritleşmesinde açığa çıkan Sr'lu sularında etkili olduğu sonucu ortaya çıkmıştır.Yapılan tüm bu çalışmalar sonucu elde edilen veriler Sivas-Ulaş sölestinlerinin oluşumlarında; soğuk+sıcak su karışımlarının, jips-yan kayaç çözünmeleri ve/veya yıkanmalarının, tektonik aktivitenin ve gömülü termokarstlarm büyük rolü sözkonusudur ANAHTAR KELİMELER: Sivas havzası, Sölestin, Evaporitik kayaçlar, Sıvı kapanım, Taramalı Elektron Mikroskobu, Sr°''^6 izotopları.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT Ph.D. Thesis THE ORIGIN OF CELESTITE OCCURRENCES IN SİVAS BASIN ( NW ULAŞ) OF TERTIARY AGE AND THEIR SEDIMENTOLOGIC AND PETROGRAPHICAL PROPERTIES Erdoğan TEKİN Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Geological Engineering Supervisor: Prof. Dr. Baki VAROL 1995, Page: 172; 20 i Jury: Prof. Dr. Baki VAROL : Prof.Dr. Şuayip ÜŞENMEZ : Assoc. Prof. Dr. Hüseyin YALÇIN Celestite mineralizations hosted by Tertiary deposits in Sivas basin present a great areal extention bordered by Şarkışla (Sivas) in the west and Refahiye (Erzincan) in the east. This study aims at investigating the stratigraphic, petrographical, mineraiogical and geochemical properties of celestite formations located NW of the Town of Ulaş. These formations present various bedding characteristics and have an age interval ranging from Upper Eocene to Mid- Miocene. All data acquired were utilised in explaining the origin of celestite formations and the physico-chemical conditions which lead to their formations. In addition, on intensive research was conducted over the sedimentology of Tertiary units. The oldest celestite mineralization zone is of Mid/Upper Eocene age and the sedimentological findings indicate that it's depositional environment is a relatively deep sea with a flysch character. The formation shows a transitional gradation with the older Paleocene formation at the bottom while it presents a partial transition and or local angular unconformitywith the younger Oligocene formation at the top. The celestite formations observed as fracture or karst-fillings at the mid-portion in sandy, marly, calcareous flysch (facies: a) and the uppermost portion in gypsiferous shales (facies: c) one classified as zebroid/vug filling type. The second important celestite mineralization is hosted by Selimiye formation of Oligocene age, composed of reddish mudstone, shale and siltstone including gypsiferous levels. This formation is characterized by a shallow sabkha environment as well as alluvial fan plain. It consists of a gypsiferous level at the bottom that contains nodular celestite minerals in gypsiferous-clayey levels. The third celestite formation is found in massive gypsum of Purtepe member of Haciali formation of M id -Miocene age. The massive gypsum of Purtepe formation is relatively thick and shows alternation with interbeds of clay deposited in a deep sabkha environment. The celestite occurrences in this formation are massive-pure and make the forms of large lenses. Economical celestite deposits in Sivas area are found in this formations. Petrographical studies indicate that celestites have crystal forms of elongated-prismatic; subidiomorf, tabular and fibreous-radial shapes. SEM analyses show that celestite crystals have characteristic features such as zonal growth, oriented inclusions, irregular free-growth, and epigenetic micro-dissolution. Mineralogical findings ore such that celestites are of pure, gypsiferous and carbonaceous type; their formation was somewhat affected by some metallic ore mineral paragenesis of epithermal origin. Trace elements in celestites detected through geochemical analyses support the epigenetic origin for celestite formation. Fluid inclusion studies intended to shed light on to the origin of celestites provided results of high temperature (200-360 °C) and high salinity (%14-23 NaCI) values. Another conclusion reached by fluid inclusion studies is that the temperature decreases from older to younger formation whereas the salinity remains unchanged. Sr87/86 jsotope studies to determine the source of Sr++ suggest that Sr++ come from the gypsum of Purtepe member of Mid. Miocene age. However, the increase in Sr++ concentration may also have been affected by basaltic volcanics of Upper Miocene-Pliocene age as well as the Sr++ bearing solutions released from the anhydritization of massive gypsum of Purtepe member. In conclusion the celestites of Sivas-Ulaş basin, were formed by the joint effect of mixtures of cool/warm solutions, dissolution and/or leaching of gypsum-hostrock, tectonic activity, and buried thermokarst. KEYWORDS: Sivas basin, Celestites, Evaporitic rocks, Fluid inclusion, Scanning Electron Microscopy, Sr 87/86 isotopes.