PSL (2,IR) ve fuchs grupları
PSL (2,IR) and fuchsian groups
- Tez No: 45771
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYHAN ŞERBETÇİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışma altı bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde giriş kısmı verildi. İkinci bölümde Fuchs grupları ve Riemann yüzeyleri teorisinin daha iyi anlaşılmasını sağlamak için gerekli olan temel kavramlar verildi. Üçüncü bölümde PSL(2, İR) grubu ve hiperbolik geometrinin üst yarı- düzlem modeli incelendi. Dördüncü bölümde Fuchs grupları tanıtıldı. Bu grupların temel özellikleri ve esas bölge ile Dirichlet bölgesi etraflıca incelendi. Beşinci bölümde T bir Fuchs grubu U üst yarı-düzlem olmak üzere U/Y bölüm uzayının bir Riemann yüzeyi olduğu elde edildi. Ayrıca Konform eşdeğer Riemann yüzeylerinin eşlenik Fuchs gruplarına karşılık geldiği gösterildi. Altıncı bölümde elde edilen sonuçlar verildi.ANAHTAR KELİMELER : PSL(2,IR), Diskret Grup, Hiperbolik Geometri, Fuchs Grupları, Riemann Yüzeyi, Esas Bölge Dirichlet Bölgesi, Bölüm Uzayı
Özet (Çeviri)
This study consists of six chapters. The first chapter is devoted to the introduction. In the second chapter, basic concepts were given for Fuchsian groups and the theory of Riemann surfaces. In the third chapter, The group of PSL(2,1R ) and the model of upper half-plane in hyperbolic geometry were examined. In the fourth chapter, Fuchsian groups were introduced. The basic properties of these groups, fundamental regions and Dirichlet regions are investigated in detail. In the fifth chapter, it was obtained that if T is a Fuchsian group and is U the upper half-plane, then quotient-space UIT is a Riemann surface Furthermore, it was shown that the class of the conformal equivalent Riemann surfaces corresponds to the class of the conjugate Fuchsian groups. Finally, the last chapter involves the conclusion of the study. KEY WORDS : PSL(2,IR), Discrete Group, Hyperbolic Geometry, Fuchsian Groups, Riemann Surface, Fundamental Regions, Dirichlet Regions, Quotient-Space