Adıyaman ilinin kurbağaları
Amphibians of Adiyaman province
  1. Tez No: 457725
  2. Yazar: EDA BOZGÜN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ZÜLFÜ YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Zooloji, Zoology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adıyaman Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu çalışma ile Adıyaman ilinde dağılış gösteren kurbağa türleri, bu türlerin aktivasyon dönemi, yayılışları ve çeşitli ekolojik özelliklerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Literatür taramaları sonucunda Adıyaman ilinden kaydı bulunan 2 familyaya (Ranidae ve Hylidae) ait 3 kuyruksuz kurbağa türü (Rana macrocnemis, Pelophylax ridibundus ve Hyla savignyi) ve Salamandridae familyasına ait 1 kuyruklu kurbağa türü (Ommatotriton vittatus) tespit edilmiştir. Yapılan arazi çalışmaları sonucunda literatürde verilen tüm türler tespit edilirken, Salamandridae familyasına ait 2 kuyruklu kurbağa türü (Salamandra infraimmaculata ve Neurergus strauchii) ve Bufonidae familyasına ait 1 kuyruksuz kurbağa türü (Bufotes variabilis) Adıyaman ilinden ilk defa tespit edilmiştir. Toplanan örnekler morfolojik olarak incelenmiş ve mevcut literatürlerle taksonomik durumları tartışılmıştır. Ayrıca örneklerin üreme biyolojileri, aktivasyon dönemleri ve habitat tercihleri, sıcaklık, basınç ve nem gibi bazı ekolojik verileri de tespit edilerek değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to determine the species of frogs distributed in Adıyaman province as well as their activation period, distributions and various ecological characteristics of these species. As a result of the literature survey, occurence of 3 Anuran species (Rana macrocnemis, Pelophylax ridibundus and Hyla savignyi) belonging to 2 families (Ranidae and Hylidae) and 1 Urodelian species (Ommatotriton vittatus) belonging to Salamandridae family were detected in Adıyaman province. As a result of the field studies, 2 Urodelian species (Salamandra infraimmaculata and Neurergus strauchii) belonging to Salamandridae family and 1 species from Anura (Bufotes variabilis) belonging to Bufonidae family were determined recorded for the first time in Adıyaman province. Collected samples were examined morphologically and taxonomic status were discussed in comparison with the current literature. In addition, some ecological data such as reproductive biology, activation periods and habitat preferences, temperature, pressure and humidity have been were determined and evaluated.