Adölesanlarda akran zorbalığı ve benlik saygısı arasındaki ilişkinin incelenmesi
Exami̇ni̇ng the relati̇onshi̇p between peer bullyi̇ng and self-esteem i̇n adolescents
- Tez No: 818761
- Danışmanlar: PROF. DR. BEHİCE ERCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Adölesanlarda Akran Zorbalığı ve Benlik Saygısı Arasındaki İlişkinin İncelenmesi Amaç: Bu araştırma adölesanlarda akran zorbalığı ve benlik saygısı arasındaki ilişkiyi incelemeyi amaçlamaktadır. Materyal ve Metot: Araştırma ilişkisel tanımlayıcı tiptedir. Araştırmanın evrenini Adıyaman ilinin Gerger ilçesinde farklı sosyoekonomik düzeylerdeki ortaöğretim okullarının 9, 10, 11 ve 12. sınıflarına devam eden öğrenciler oluşturmuştur. Araştırmanın örneklemini ise, güç analizi ile %95 güven aralığında 0.05 yanılgı düzeyinde 0.25 etki büyüklüğünde %95 evreni temsil gücüyle 394 adölesan belirlenmiştir. Verilerin toplanmasında Akran Zorbalığı Kurbanlarını Belirleme Ölçeği, Rösenberg Benlik Saygısı Ölçeği ve Akran Zorbalığı Ölçeği kullanılmıştır. Veriler Mart 2022- Haziran 2022 tarihleri arasında toplanmıştır. Araştırmadan elde edilen veriler SPSS 28 paket programında, frekans, yüzde dağılımı, ortalama, standart sapma, bağımsız gruplarda t testi, pearson korelasyon analizi ve Cronbach's alpha kullanılarak değerlendirilmiştir. Bulgular: Çalışmaya katılan kişilerin; %29.1'i zorbalığa maruz kalmaktadır. %24.9'u zorbalık uygulamaktadır.
Özet (Çeviri)
Examining the Relationship Between Peer Bullying and Self-Esteem in Adolescents Aim: This research aims to investigate the relationship between peer bullying and self-esteem in adolescents. Metarial and Method: The research is a descriptive type of study. The universe of the study consisted of 1.,2.,3. And 4. Degree of highschool students different socioeconomic status of Gerger country town of Adıyaman city with. The sample of the study, on the other hand, was determined by power analysis and 394 adolescents with 95% confidence interval, 0.05 error level, 0.25 effect size and 95% population representation power.'Peer Victimisation Determation Questionary' 'Rosenberg Self Esteem Questionary' and 'Peer Victimisation Questionary' were used for data collection. The data were collected between march 2022 and june 2022. The data obtained from the research were evaluated using the SPSS-28 package program. İn this evaluation, freguency, percentage, distribituion, mean, standard deviation, independent groups t test, pearson correlation analysis and cronbach's alpha coefficient were used. Result: While 29.1 % of the people participating in the research are exposed to bullying, 24.9 % are bullied.